Geri Dön
Dünya‘Kadınlarla tuzak kuruldu’ iddiası

‘Kadınlarla tuzak kuruldu’ iddiası

New York Times’a göre, Trump’ın iktidarı sırasında başkana karşı çalışan bir “derin devleti” kökten sökmek için bazı kadınlar “tuzak” olarak kullanıldı. Kadınların görevi hedefteki kişileri “baştan çıkarıp”, Trump aleyhinde konuştukları anları kaydetmekti

‘Kadınlarla tuzak kuruldu’ iddiası

ABD’de New York Times (NYT) gazetesi bir önceki başkan Donald Trump ile ilgili müthiş bir iddiada bulundu. NYT’ye göre, başkanlığı sırasında Trump’a karşı çalışan derin devleti ortadan kaldırmak için bazı kadınlar “tuzak” olarak kullanıldı. Adı birçok kez Trump ile anılan “Blackwater” adlı güvenlik şirketinin kurucusu Erik Prince, söz konusu “operasyonu” yürütmesi için İngiltere’nin istihbarat teşkilatı MI6’ın eski bir ajanı olan Richard Seddon adlı İngiliz ile çalıştı. Seddon, 2016’da “Survivor” programında yarışmacı olan Rus poker oyuncusu Anna Khait ve Teksaslı “gazeteci” Tarah Price’ın aralarında bulunduğu bir grup kadını bu iş için “tuttu”. Kadınların görevi, FBI ajanları ve üst düzey ABD hükümet yetkililerini baştan çıkararak onlarla buluşup, Başkan Trump’ı kötüledikleri anları gizlice kaydetmekti. Kadınlar görev için Prince ailesine ait Wyoming eyaletindeki çiftlikte seçildi. Seçmeleri kazanan kadınlar, hedeflerini konuşmaya nasıl ikna edecekleri ve onları nasıl filme alacakları konusunda eğitildi.

NYT’nin elde ettiğini bildirdiği belgelere göre, kadınlara rol yapmaları ve asansördeki bir kişiyi nasıl hedef alacakları gibi eğitimler de verildi. Eğitim bittikten sonra tüm kadınlara eğitim kılavuzunu yakmaları söylendi. Gazete, gizli operasyonlarda uzmanlaşmış medya kuruluşu olan “Project Veritas” ile birlikte çalışıldığını iddia ederken, kadınlara “Brezilya” ve “Kaplan” gibi kod adları verildiği belirtildi. Bu iş için ayda 10 bin dolara anlaşan kadınlar, başkent Washington DC’de konumu gizlenen bir malikaneye yerleştirildi. Kaynaklar NYT’ye asıl hedefin, eski ulusal güvenlik danışmanı H. R. McMaster olduğunu söyledi. McMaster’ın bazı toplantılarda Trump aleyhinde konuştuğu iddiası vardı. Kadınlardan Tarah Price’ın McMaster’ı baştan çıkarmak için sürekli gittiği İtalyan restoranına yönlendirildiği ifade edildi. Price’ın McMaster ile tanışıp tanışmadığı belli değil ancak Mart 2018’de işten kovulduğu biliniyor. Anna Khait ise devlet dairesi yetkililerini hedef aldı. Adı açıklanmayan diğer kadınlara da flört yöntemlerini kullanarak FBI ajanlarına yaklaşmaları söylendi.

 Taraflar birbirini karşılıklı olarak suçladı 

Anna Khait, Twitter’da yaptığı açıklamada FBI’ı hedef aldığına dair iddianın yanlış olduğunu söyledi. New York Times’ı sahte haber yaymakla suçlayan Khait, ”Gazetecilerin yapması gereken, hükümetimizi kontrol altında tutmaktır. Ama New York Times işini yapanlara saldırıyor” ifadesine yer verdi. Söz konusu operasyonda hedefteki kişileri itibarsızlaştırmak için gizli kayıtları kullandığı öne sürülen sağ aktivist grup Project Veritas da suçlamayı yalanladı. New York Times ise Project Veritas’ın kendilerine yöneltilen bazı sorulara yanıt veremediklerini belirterek grubun şüpheli konumda olduğunun altını çizdi.

83 yıl önce batan geminin enkazı gün yüzüne çıktıAntalya Konyaaltı sahili açıklarında 1938 yılında batan buğday yüklü Alman bandıralı 'Manissa' adlı kuru yük gemisinden geriye kalan 30 metrelik omurga kısmı, iş makinelerinin yardımıyla çıkartıldı. Gemi enkazı, kaynak makineleriyle parçalara ayrılarak taşınacak

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet