Geri Dön
DünyaKartlar açıldı

Kartlar açıldı

Finlandiya’nın ardından İsveç de NATO’ya üye olma kararını açıklarken, Rusya lideri Putin, NATO’nun genişlemesinin ‘Rusya için bir problem olduğunu’ ve ‘reaksiyon gerektireceğini’ söyledi.

Kartlar açıldı

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatıyla başlayan gelişmeler, Finlandiya ve ardından da dün İsveç’ten gelen açıklamalarla Rusya’nın beklemediği bir hale büründü. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve ana muhalefet partisi lideri Ulf Kristersson, dün düzenledikleri ortak basın toplantısında, NATO’ya başvurmaya karar verdiklerini açıkladı. Finlandiya da hafta sonunda aynı kararı duyurmuştu. Andersson, NATO üyeliğinin ülkesi ve halkı için “en iyi şey” olduğunu söylerken, “İsveç Parlamentosu’nda büyük bir çoğunluk NATO’ya katılmaktan yana” dedi. Andersson, başvurularını Finlandiya ile birlikte vermek istediklerini de belirtti.

‘Büyük hata olur’

Finlandiya’nın ardından İsveç’in de NATO’ya katılım kararı almasıyla, gözler Rusya’nın tepkisine çevrildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı son açıklamada, Finlandiya ve İsveç’le “bir sorunları olmadığını” ancak kuzey ülkelerinin topraklarındaki askeri altyapının genişletilmesinin “reaksiyon gerektireceğini” ifade etti.

Putin, NATO’nun genişlemesinin Rusya için bir problem olduğunu söylerken, “ABD liderliğindeki İttifak’ın küresel etkisini genişletmek için planlarının ne olduğuna yakından bakmak gerektiğini” belirtti. Putin, Finlandiya ile İsveç’in NATO’ya üye olma kararlarına ilişkin, “Bizim bu ülkelerle sorunumuz yok, İttifak’a üyelikleri bize tehdit yaratmayacak fakat karşı reaksiyonumuza yol açacak” dedi. Putin, NATO’nun genişleme planlarının, ABD’nin dış politika çıkarlarına erişmesi adına suni olarak yaratılan bir sorun olduğu değerlendirmesini de yaptı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da Finlandiya ile İsveç’in NATO’ya katılmasının “büyük bir hata olacağını” ve bunun iki kuzey ülkesi için de “kapsamlı sonuçları olacağını” belirtti. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise, Moskova’nın süreci yakından takip ettiğini söyledi ve “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmalarının bizim güvenliğimize karşı olabilecek tehditlerini yakından inceliyoruz” dedi.