Dünya Milli marşı değiştirdi! Kuzey Kore'den sürpriz, 'Üç bin ri'lik güzel vatanım' artık yok

Milli marşı değiştirdi! Kuzey Kore'den sürpriz, 'Üç bin ri'lik güzel vatanım' artık yok

16.02.2024 - 10:54 | Son Güncellenme:

Kuzey Kore, milli marşının sözlerini değiştirerek Kore Yarımadası’nın tamamını ifade eden bölümü dizelerden kaldırdı. Yapılan değişiklik, Güney Kore ile birleşme hedefinden vazgeçme politikasının işareti olarak yorumlandı.

Milli marşı değiştirdi Kuzey Koreden sürpriz, Üç bin rilik güzel vatanım artık yok

 Güney Kore ile savaşın eşiğine gelen Kuzey Kore, milli marşının sözlerini değiştirdi. Kore'de kullanılan bir ölçü biriminden faydalanılarak kaleme alınan ve Kore Yarımadası’nın tamamını ifade eden 'Üç bin ri'lik güzel vatanım' ifadesi marştan çıkarılarak, yerine 'Dünyadaki güzel vatanım' ifadesi getirildi. Yapılan değişiklik, Kim Jong-Un’un Güney Kore ile birleşme hedefinden vazgeçme politikasının işareti olarak yorumlandı.

Haberin Devamı

Milli marşı değiştirdi Kuzey Koreden sürpriz, Üç bin rilik güzel vatanım artık yok

GÜNEY KORE İLE BİRLEŞME HEDEFİNDEN VAZGEÇMİŞTİ

Kuzey Kore'nin art arda gerçekleştirdiği füze denemeleri ve ABD ile Güney Kore’nin gerçekleştirdiği ortak tatbikatlar son aylarda Kore Yarımadası ve çevresinde tansiyonun yükselmesine sebep olmuştu. Geçtiğimiz yılın sonunda Güney Kore ile birleşme hedefinden vazgeçtiklerini açıklayan Kim, Pyongyang - Seul arasındaki ilişkiyi 'birbirine düşman iki devlet' arasındaki ilişkiler olarak tanımlamıştı.

Milli marşı değiştirdi Kuzey Koreden sürpriz, Üç bin rilik güzel vatanım artık yok

'İHLAL VE SİLAHLI PROVOKASYON SAYACAĞIZ'

Son olarak dün Seul’un kabul ettiği deniz sınırı olan 'kuzey sınır çizgisini' tanımadıklarını ifade eden Kim, “Düşman tarafımızdan kabul edilen deniz sınırına girdiğinde, bunu Kuzey Kore'nin egemenliğine yönelik bir ihlal ve silahlı bir provokasyon sayacağız” ifadelerini kullanmıştı. Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada ise Kim’in tanımayı reddettiği ve güç kullanarak savunma sözü verdiği fiili deniz sınırının 'kararlılıkla savunulacağı' belirtilmişti. Gelişmeler, bölgede askeri çatışma endişelerini artırmıştı.