Geri Dön
DünyaOyuncu kadrosu beyazlardan oluşan Cinderella müzikali iptal edildi

Oyuncu kadrosu beyazlardan oluşan Cinderella müzikali iptal edildi

ABD'de bir tiyatro, oyuncu kadrosunun çoğunun beyaz olması sebebiyle Cinderella müzikalini iptal ettiğini duyurdu.

Oyuncu kadrosu beyazlardan oluşan Cinderella müzikali iptal edildi

Minnesota eyaletindeki Chanhassen Dinner Theatres adlı yemekli tiyatro kuruluşu, 22 Mart'ta yaptığı açıklamada bünyelerinde "farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık" sağlama konusunda taahhüt verdiklerini, ırkçılık karşıtı bir politika izleyeceklerini ve bunlara uymak için söz konusu müzikalin sergilenmeyeceğini kaydetti.

Tiyatronun sanat yönetmeni Michael Brindisi de müzikal kadrosunun şirketin belirlediği farklılık hedefine uymadığını söyledi:

Oyuncuların yüzde 98'i beyazdı. Bu, yapacağımızı söylediğimiz şeyle örtüşmüyor.

Chanhassen şehrindeki tiyatro, Cinderella'nın gözden geçirileceğini ve söz konusu maddeler doğrultusunda hareket edileceğini bildirdi. Oyunları sahneye koymadan önceki sürece dair yeni protokoller hazırladıklarını belirten şirket şu ifadeleri kullandı:

Siyahi, yerli ve renkli sanatçıları, yaratıcı ekibimizle farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda çalışmaya ve tiyatro oyunlarını incelemeye davet edeceğiz (ve ödeme yapacağız). Farklı sesleri çoğaltmak istiyoruz. Bunlar tasarım ve oyuncu seçimi başlamadan önce gerçekleşecek.

23 Mart'ta bir açıklama daha yapan tiyatro, "Cinderella'yı içeriği sebebiyle iptal etmedik. Müzikali gelecekte sahnemizde görmek için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullandı. Verdikleri söze uyma yolunda gerekli çalışmalara hemen başladıklarını vurguladı.

Tiyatro ayrıca, söz konusu ilkeler konusunda kendilerine yardımcı olması için bir danışmanla anlaştı.

Öte yandan Chanhassen Dinner Theatres, taahhütlerini sağlama konusunda zorlanabilir. Zira ABD'deki son nüfus sayımı verilerine göre Chanhassen nüfusunun yüzde 92'si beyazken yalnızca yüzde 3'ü Hispanik ve yüzde 1'i siyahi.

Kaynak: Independent Türkçe

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan flaş teravih mesajıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ramazan ayı mesajında, "Sahuru, orucu, iftarı, teravihi ve mukabelesiyle hayatımıza sayısız güzellik katan ramazan ayı, kalplerimizde, evlerimizde ve tüm yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturmaktadır" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet