Dünya Rus mahkemesi Deutsche Bank ve Commerzbank'ın Rusya'daki varlıklarına el konması kararı verdi

Rus mahkemesi Deutsche Bank ve Commerzbank'ın Rusya'daki varlıklarına el konması kararı verdi

20.05.2024 - 10:25 | Son Güncellenme:

Bankalar, Alman Linde firmasının Rusya'da kuracağı gaz işleme tesisi inşaatına ilişkin sözleşmenin garantörleri arasında yer alıyordu. Sözleşme Batı yaptırımları nedeniyle feshedilmişti.

Rus mahkemesi Deutsche Bank ve Commerzbankın Rusyadaki varlıklarına el konması kararı verdi

Rusya'da bir mahkeme, Alman bankalarının dahil olduğu bir dava kapsamında Deutsche Bank ve Commerzbank'ın Rusya'daki varlıklarına, hesaplarına, mülklerine ve hisselerine el konulmasına karar verdi.

Haberin Devamı

Mahkeme belgelerine göre söz konusu bankalar, Alman Linde firmasının Rusya'da kuracağı gaz işleme tesisi inşaatına ilişkin sözleşmenin garantöleri arasında yer alıyordu. Sözleşmenin Batı yaptırımları sebebiyle feshedilmesinin ardından konu mahkemeye taşındı.

Davalar, projenin işletmecisi Rus gaz devi Gazprom'un yüzde 50 hissedarı olduğu RusChemAlliance tarafından açıldı. St Petersburg tahkim mahkemesi, Deutsche Bank'ın Rusya'daki yan kuruluşu ve Deutsche Bank Technology Center LLC'nin kayıtlı sermayesindeki yüzde 100 hissesini kullanmasını yasakladı.

Mahkeme ayrıca Deutsche Bank, Rusya'daki yan kuruluşu ve Deutsche Bank Teknoloji Merkezi'nin menkul kıymetlerine, gayrimenkullerine ve banka hesaplarına 238,6 milyon euroya kadar el konulmasına karar verdi.
Deutsche Bank, dava için halihazırda 260 milyon euro civarında karşılık ayırdığını söyledi. Banka yaptığı açıklamada "Bu iddianın Rus mahkemeleri tarafından nasıl uygulandığını görmemiz ve Rusya'daki acil operasyonel etkisini değerlendirmemiz gerekecek," dedi.

Haberin Devamı

Mahkeme ayrıca Commerzbank'ın 93,7 milyon euro değerindeki varlıklarına, menkul kıymetlerine ve bankanın Moskova'daki binasına da el koydu. Cuma günü Rus mahkemesi paralel bir dava kapsamında İtalyan UniCredit'in varlıklarına, hesaplarına ve mülklerinin yanı sıra iki yan kuruluşundaki hisselerine el konulmasına karar verdi.