Geri Dön
Dünya'Sömürgeci Kral'ın heykeli, belediyeden kaldırıldı

'Sömürgeci Kral'ın heykeli, belediyeden kaldırıldı

Belçika’nın Leuven kenti, sömürge politikalarının mimarı Kral 2. Leopold’un heykelini süslü mimarisiyle ünlü belediye binasının dış cephesinden kaldırdı.

'Sömürgeci Kral'ın heykeli, belediyeden kaldırıldı

Kent yönetimi, Belçika’nın sömürgecilik tarihinin gelecek nesiller için düzeltilmesi gerektiğini belirterek, insanların hâlâ sömürgecilik tarihininin sonuçlarından muzdarip olduklarını vurguladı.

Leuven yönetimi, "Eğitimde, konut ve işgücü piyasasında ayrımcılık, aynı zamanda sömürgeciliği de temel alan bir eşitsizlik düşüncesinin sonucudur” diyerek, Leopold heykelinin kaldırılmasına karar verdi.

Kral 2. Leopold, özel mülkü olan Kongo’da kendisine bağlı silahlı kişilerce, çoğu çocuk olmak üzere milyonlarca insanın ölümüne neden oldu.

Ghent şehri de, Kongo’nun bağımsızlık günü olan 30 Haziran’da sömürgeci kralın heykelini kaldıracak.

Kaynak: BBC Türkçe

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet