Geri Dön
DünyaSon dakika: Tarihi anlar yaşanıyor! Trump ve Kim'den karşılıklı sıcak mesajlar...

Son dakika: Tarihi anlar yaşanıyor! Trump ve Kim'den karşılıklı sıcak mesajlar...

Kuzey Kore lideri Kim'in gizemli Çin ziyareti, neredeyse dünyayı bir günde değiştirdi. ABD Başkanı Trump, peş peşe attığı Twitter mesajlarında "Şimdi Kim Jong Un’un halkı ve insanlık için doğru olanı yapması hakkında iyi bir şans var. İkimizin görüşmesini dört gözle bekliyorum. Dün akşam Çin’den XI JINPING mesaj yolladı. KIM YONG UN ile görüşmesinin çok iyi geçtiğini ve KIM’in benimle görüşmeyi dört gözle beklediğini ifade etti" dedi.Sürpriz randevudan mennuniyet duyduğunu belirten Rusya, bundan sonraki olumlu değişiklikler için önemli bir adım atıldığını duyurdu. Moskova ayrıca Rusya lideri Putin ve Kim'in buluşması için henüz acil bir plan olmadığını da bildirdi.Nisan ayında Kim'le tarihi bir randevuya hazırlanan Güney Kore de, Çin gezisinden memnun. Japonya ise, Çin'den açıklama bekliyor.

Son dakika: Tarihi anlar yaşanıyor! Trump ve Kim'den karşılıklı sıcak mesajlar...

milliyet.com.tr

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Çin'e yaptığı tarihi ziyaret, beklendiği gibi dünyada büyük yankı buldu. ABD'den Rusya'ya, Japonya'dan Güney Kore'ye açıklamalar peş peşe geldi, ajanslar gelişmeleri 'son dakika' koduyla geçti.

Beyaz Saray, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Başkan Donald Trump'a kişisel mesaj gönderdiğini duyurdu. Çin tarafından bilgilendirildiklerini söyleyen Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, "Görüşmeyi, uyguladığımız maksimum baskı politikasının Kuzey Kore'yle uygun diyalog atmosferi yarattığına kanıt olarak görüyoruz" dedi.

Dakikalar önce arka arkaya tweetler atan ABD Başkanı Donald Trump, kendisine Çin'den gelen mesajı da açıkladı: "Şimdi Kim Jong Un’un halkı ve insanlık için doğru olanı yapması hakkında iyi bir şans var. Görüşmemizi dört gözle bekliyorum. Dün akşam Çin’den XI JINPING mesaj yolladı. KIM YONG UN ile görüşmesinin çok iyi geçtiğini ve KIM’in benimle görüşmeyi dört gözle beklediğini ifade etti. Ancak bu esnada maalesef, maksimum yaptırım ve baskı bütün bedeller göz önünde bulundurularak korunmalı.”

Trump ayrıca, önceden Kuzey Kore’nin nükleer silahlarından vazgeçmesinin ihtimal olarak bile görülmediğini vurguladı.

ABD lideri Donald Trump, Mayıs ayında Kim'le tarihi bir görüşme yapmaya hazırlanıyor. Söz konusu randevu eğer gerçekleşirse, Trump bir Kuzey Kore lideriyle buluşacak ilk ABD Başkanı olacak.

Rusya'dan destek geldi

Kim'in Çin'e gitmesinden memnuniyet duyduğunu belirten Rusya, ziyaretin bundan sonraki olumlu değişiklikler için önemli bir adım olduğunu duyurdu.

Moskova ayrıca Rusya lideri Putin ve Kim'in buluşması için henüz acil bir plan olmadığını da bildirdi.

Son dakika: Tarihi anlar yaşanıyor Trump ve Kimden karşılıklı sıcak mesajlar...

Japonya Çin'den açıklama bekliyor

Kuzey Kore'den en çok çekinen iki ülke olan Japonya ve Güney Kore'den de tepkiler var.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, sürpriz ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetimiyle yapılan görüşmeye ihtiyatlı yaklaştı. Abe'ye göre, Kuzey Kore ile kurulan bir temas, ürkütücü nükleer silah programını bitirmeli.

Şinzo Abe, "Şu anda daha çok Kuzey Kore tarafının görüşme çabası içinde olduğu bir durum içindeyiz. Önemli olan, Kuzey Kore'nin, tamamen ve geri dönüşü olmayan bir şekilde nükleer ve füze programlarından vazgeçmesi" dedi.

Kyodo haber ajansı, Japonya'nın Çin'den ayrıntılı bir açıklama beklediğini bildiriyor.

Güney Kore'de bahar havası

Nisan ayı içerisinde tarihi buluşma için geri sayıma geçen Güney Kore de, ziyareti memnuniyetle karşıladı. Kim Jong-un, Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in ile önümüzdeki ay bir araya gelecek.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, "Hükümet, Kim Jong-un'un, pazar gününden çarşamba gününe kadar süren Çin ziyaretinden ve Çinli liderlerle yaptığı görüşmelerden memnuniyet duyuyor" açıklamasını yaptı.

Açıklamada, "Seul, Koreler arası ve Kuzey Kore-ABD zirvelerinden önce, Kim tarafından gerçekleştirilen Çin ziyaretinin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arınmasına ve barışın tesisine katkıda bulunacağını umuyor" denildi.

Çin'in başkenti Pekin'e gelen gizemli yeşil trenin Kim Jong-un'u taşıdığı yönündeki haberler dünyada bir numaralı gündem olmuş ve resmi doğrulama bu gece yarısı gelmişti.

Tarihi fotoğraflar dünyadaki tüm haber kanalları ve internet sitelerinde yer bulurken, Pekin yönetimi Kim'in görüşmede Xi'ye nükleer silahsızlanma sözüne bağlı kalacağı yönünde güvence verdiğini duyurdu. Kuzey Kore lideri ayrıca ABD ve Güney Kore'den iyi niyet adımlarını dikkate almasını istedi.

Kim, 2011 yılında babası Kim Jong-il'in yerine koltuğa oturdu. Pekin'e yanaşan tren, yedi yıl önce Kim Jong-il'in kullandığı araca benziyordu. Kuzey Kore'nin bir önceki liderinin uçak korkusu vardı ve yurt dışı ziyaretlerini trenle gerçekleştiriyordu.

Fırtınalı bir yıl...

Pentagon'un uçak gemisi USS Carl Vinson'ı geçen yıl Nisan ayında Kore Yarımadası açıklarına göndermesiyle Kuzey Kore ve ABD arasında gerilim zirveye çıkmıştı. Tarafların defalarca birbirlerini yok etmekle tehdit etmesi, dünyayı nükleer savaşın eşiğine getirmişti.

2017 yılı içerisinde ilk kıtalararası balistik füzelerini deneyen Kuzey Kore lideri Kim'in son fırlattığı füze, ABD başkenti Washington'ı vurma kapasitesi var. 2017 sonunda ateşlenen Kuzey Kore tarihinin en uzun menzilli füzesi Hwasong-15, 4 bin 475 kilometre irtifaya ulaştı, daha sonra Japon Denizi'ne düştü. Füzenin yatay düzlemde 13 bin kilometreyi vurabileceği tahmin ediliyor. Bu da, ABD'nin başkenti Washington'ı hedef haline getiriyor.

Kim ayrıca Eylül ayı başında hidrojen bombası denedi, test bölgede 6.3 büyüklüğünde depreme yol açtı.

Gerilim zirvedeyken Trump ve Kim hakaret yarışına girdi. ABD liderinin 'küçük roket adam' tanımını kullanmasına öfkelenen Kim, muhatabına 'bunak' demişti.

Bakan Özer 7 kişiyi Şanlıurfa’ya gönderdi! Talimatla değişti
Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
Yoğun kar geliyor! İstanbul dahil uyarı geldi: Donacağız
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Her şey bir şikayetle başladı! İsveç'teki ikizlerden haber alamıyor
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Aşkı yamyamlık bitirdi... 'Ya beni yerse'
Dünyanın kilitlendiği an! Umut veren tokalaşma
Ortaya çıktı... El Chapo'nun eşi ile ilgili şok gerçek!
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Yerli üretim hamlesi! Evlerin baş köşesinde
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Kartal'dan transfer talebi! Fenerbahçe'nin röntgenini çekti
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez
Coşkun Sabah: Sosyal medyadaki kara cahiller hiç umurumda değil!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler