Geri Dön
DünyaUçakta panik! Yolcu acil çıkış kapısını açınca alarm verildi

Uçakta panik! Yolcu acil çıkış kapısını açınca alarm verildi

Bir yolcunun uçaktaki acil çıkış kapısını açmasıyla başlayan olay ülkede gündem oldu. Yaptığı hareketle yürekleri ağıza getiren yolcunun öfkesine gerekçe olarak gösterdiği sebep ise 'pes' dedirtecek cinsten.

Uçakta panik! Yolcu acil çıkış kapısını açınca alarm verildi

Yolcu uçaklarında acil iniş, kaza, teknik arıza gibi durumlarda yolcuların güvenle tahliye edilebilmesi için acil çıkış kapıları bulunuyor. Acil çıkış kapılarının sayısı da uçağın modeline ve boyutuna değişiyor. Yapıları gereği uçuş esnasında uçak kapıları açılmadığı için belirli bir kuvvet uygulandığında açılabilen acil çıkış kapıları, hayati önem taşıyor.

Hatta uçuş öncesi kabin ekibi tarafından bu kapıların nasıl kullanılacağı öğretiliyor. Acil çıkış kapılarının yanında oturan yolculara ise özel sorumluluklar veriliyor. Bu yolculardan acil durumlarda talimatlara uygun şekilde kapıları açması bekleniyor. Görevi gerçekleştiremeyeceğini belirten yolcuların ise yeri değiştiriliyor.

Ancak bazen teknik olarak herhangi bir aksaklığın çıkmaması için en küçük ayrıntıya kadar düşünülmesine rağmen uçaklarda ilginç olaylar yaşanabiliyor. Geçtiğimiz günlerde ABD'de yaşanan olay da bunlardan biri.

Uçakta panik Yolcu acil çıkış kapısını açınca alarm verildi

KİMSE DURDURAMADI

Kaliforniya-Chicago seferini gerçekleştirecek uçağa binen bir yolcunun yaptıkları yüzünden yer yerinden oynadı. Cynthia McKnight adlı yolcu kimsenin kolay kolay yapmaya cesaret edemeyeceği bir girişimde bulundu. Uçakta her halinden rahatsız olduğu belli olan yolcu önce kabin ekibini sözle taciz etti, ardından uçaktaki yolcuları rahatsız etti. Olayın kontrol altına alınabileceğini düşünenler Cynthia McKnight'ın bir sonraki hamlesini görünce şoke oldu.

Söylenenlere göre maske takmaktan rahatsız olan yolcu, bununla ilgili sıkıntı çıkardı. Olay öyle büyüdü ki bu sebeple uçaktan bile inmek istedi ancak bu mümkün değildi. Uçaktan inemeyen öfkeli kadın o anda kendi yöntemlerini denemeye karar verdi.

UÇAKTAN BÖYLE KAÇTI!

Uçakta gerginlik çıkardıktan saniyeler sonra uçağın acil çıkış kapısını açtı. Bununla da yetinmeyen kadın, uçaktakilerin acil durumlarda tahliyesi için kullanılan şişme kaydırağı da devreye soktu ve oradan kayarak uçaktan dışarı çıktı. Gözü dönen yolcu kendini dışarı atar atmaz uçakların bulunduğu piste doğru koşmaya başladı.

Bu olay sonrası sefer iptal oldu, polisler Cynthia McKnight'ı yakalamak için alarma geçti. Karga tulumba yakalanan kadın, uygunsuz davranış, taciz, izinsiz giriş gibi bir dizi suçlamayla karşı karşıya kaldı. Böyle bir şeyi neden yaptığı ise hâlâ tam olarak bilinmiyor. Ancak kendisi ısrarla Kovid-19 önlemi olarak uçakta takılması zorunlu olan maskenin yarattığı rahatsızlığı gerekçe olarak gösteriyor.

Uçakta panik Yolcu acil çıkış kapısını açınca alarm verildi

Kısa bir süre önce ABD'nin Florida eyaletinde federal bir yargıç, Biden yönetiminin uçaklar ve diğer toplu taşıma araçlarında maske takılmasını zorunlu kılan kararını bozdu. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), Kovid-19 vakalarının artmaya başlaması üzerine geçen hafta maske zorunluluğunu 3 Mayıs'a kadar uzattığını duyurmuştu. Ancak ABD'deki hava yolu şirketleri mahkemenin kararının ardından iç hatlarda ve bazı uluslararası uçuşlarda maske zorunluluğunun artık uygulanmayacağını açıkladı. Federal yargıçlar, yönetimin tüm ülkeyi kapsayan kararlarını bloke edebiliyor.

UÇAK HAVADAYKEN GERÇEKLEŞSEYDİ NE OLURDU?

Chicago uçağında yaşanan bu olay pek bilinmeyen bir havacılık kuralını da anımsattı. Buna göre bir yolcu uçuşun seyrini tehlikeye sokacak bir davranışta bulunursa kaptan pilotun yolcuyu etkisiz hale getirme yetkisi bulunuyor. Öyle ki bunun için uçakta her daim hazırda bekletilen bir kelepçe de mevcut. Havacılık kurallarına göre uçak kapısı kapandığı an oradaki tek yetkili kişi kaptan pilot olarak kabul ediliyor. Yani eğer Chicago uçağında yaşananlar uçak havadayken gerçekleşseydi kaptan pilot duruma müdahale edebilecekti.