Geri Dön
DünyaUkraynalı kadın 10 günde kocasını elinden aldı! Madde madde anlattı

Ukraynalı kadın 10 günde kocasını elinden aldı! Madde madde anlattı

Rusya-Ukrayna savaşından dolayı ülkesinden ayrılan genç Ukraynalı kadın İngiltere'de bir ailenin evine sığınmıştı. Onun eve gelmesiyle hayatları tepetaklak olan ailenin üyeleri tek tek açıklamada bulundu. Ukraynalı kadının iddialara verdiği yanıt ise sert oldu.

Ukraynalı kadın 10 günde kocasını elinden aldı! Madde madde anlattı

Milliyet.com.tr - Rusya-Ukrayna savaşından kaçan Ukraynalı mülteci kadın, İngiltere'de bir ailenin evine sığındı. Ukraynalı kadını evlerine alan ailenin 10 günde hayatları tepetaklak oldu. İngiliz çiftin başına gelenler ülkeyi ayağa kaldırdı. Yapılan tüm eleştirilere Ukraynalı Sofiia Karkadym'den ise yanıt gecikmedi.

İngiltere'nin Batı Yorkshire bölgesindeki Bradford şehrinde yaşayan 29 yaşındaki güvenlik görevlisi Tony Garnett hükümetin Ukraynalı mültecilere yönelik uyguladığı planın bir parçası olmak ve Ukraynalı mültecilere ev sahipliği yapmak için resmi makamlara başvuruda bulundu. Ukraynalıların sığınacak ev aradıkları bir Facebook grubuna dahil olan Garnett, hayatını değiştiren kadınla bu platformda tanıştı.

Ukraynalı kadın 10 günde kocasını elinden aldı Madde madde anlattı

Karşısındaki kadın henüz 22 yaşındaydı. Adı Sofiia Karkadym'dı. Karkadym, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra Lviv'deki evinden Batı'ya kaçtı. Facebook üzerinde Tony Garnett'le iletişim kuran Karkadym, 4 Mayıs'ta İngiltere'ye geldi. Genç kadın, Tony Garnett ve Garnett'ın eşi Lorna ve üç yaşındaki kızlarıyla birlikte Bradford şehrindeki evde yaşamaya başladı.

'O GİDİYORSA BEN DE GİDİYORUM' RESTİ ÇEKTİ

Slovakça bilen Tony Garnett, bu dilin Ukraynacaya benzerliğinden ötürü Sofiia ile rahatlıkla anlaşabiliyordu. Ancak sorun büyüktü çünkü eşi Lorna Garnett ikilinin arasındaki diyalogları asla anlayamıyordu. Birlikte geç vakitlere kadar televizyon izleyen ve spor salonuna giden ikilinin arasındaki ilişki giderek karmaşık bir hal aldı.

Birkaç gün içinde eşi ve Sofiia Karkadym arasındaki ilişkiyi fark eden Lorna Garnett duruma el attı ve eşine, Sofiia'nın kendine kalacak başka bir yer bulması gerektiğini söyledi. Ukraynalı kadın ile ilişkisi giderek derinleşen Tony Garnett ise bu duruma karşı çıkarak eşine "O gidiyorsa ben de gidiyorum" resti çekti. Tony daha birkaç gün önce hayatlarına giren biri için bu şekilde rest çekince Lorna Garnett duydukları karşısında büyük bir şok yaşadı.

Lorna Garnett'in Sofiia'nın evden gitmesi gerektiğini söylemesi üzerine rest çeken Tony Garnett ve Sofiia Karkadym birlikte evden ayrıldılar. Tony'nin ailesinin yanına taşınan ikili yaşanan bu durum için oldukça üzgün olduğunu belirtti. Bu ilişkinin planlı bir ilişki olmadığını birçok kez vurgulayan Tony Garnett, eşi Lorna'ya yaptığı bu haksızlık için üzgün olduğunu söyledi.

'KİMSEYİ İNCİTMEK İSTEMEDİK'

İngiltere merkezli The Sun gazetesine konuşan Lorna Garnett ise durumla ilgili Sofiia Karkadym'ın gözünün en başından beri eşinde olduğunu, genç kadının kocasını elinden aldığına inandığını söyledi. Lorna Garnett, "Birine başını sokacak bir çatı vermenin doğru olduğuna karar verdim. Sofiia'yı evimize aldık ve onu evime aldığım için bana karşılık olarak bunları yaptı" dedi.

10 yıllık ilişkileri sadece 10 gün içinde sona erdikten sonra Tony Garnett ise kendini kötü hissettiğini ve çocuğunun annesi Lorna Garnett'a yaşattıkları için çok üzgün olduğunu söyledi. Garnett, "Bunu yapmak için asla yola çıkmadık, planlı değildi ve kimseyi incitmek istemedik" açıklamasında bulundu.

Ukraynalı kadın 10 günde kocasını elinden aldı Madde madde anlattı

İngiltere basınına bomba gibi düşen ve uzun süre gündemde kalan bu gelişme artık Sofiia Karkadym'in hayatını derinden etkilemeye başladı. Ailesinin bu olaylardan dolayı çok üzgün olduğunu söyleyen Sofiia Karkadym geçtiğimiz günlerde sessizliğini bozdu. İngiliz medyasında 'Yuva yıkan Ukraynalı mülteci' olarak bilinen Sofiia Karkadym, "Ben kimseyi çalmadım, bizim ilişkimiz gerçek ve harika. 29 yaşındaki bir adamın bilinçli bir kararı bu" ifadelerini kullandı.

'BEN KİMSEYİ ÇALMADIM'

Yaşanan bu olayın İngiliz basını başta olmak üzere tüm dünya basını tarafından dikkat çekmesinden rahatsız olan Karkadym, "İngiliz medyası bu duruma çok dramatik yaklaştı. Ben kimseyi çalmadım. İlişkimize gelen yorumlar ve tepkiler üzerine sosyal medya üzerinden aşkımızı paylaşmak istedim" dedi ve ekledi: 

"Bana korkunç bir insan olduğumu, ülkem için kötü bir şey yaptığımı söyleyen insanlar var. Birleşik Krallık'taki herkes aynı şeyi düşünüyor çünkü bir aileden adam alıyorum - ama bunların hepsi yalan. Ben bir ev kazası değilim, bu saçmalık. Evlerine gidip Tony'yi Lorna'dan almayı hiç düşünmedim ya da planlamadım, bana kalırsa ilişkilerini ben gelmeden çok önce zaten bitmişti"

Karkadym, 29 yaşındaki bir adamın aşık olmaya ve mutlu olmaya hakkı olduğunu söyleyerek, "Sizce gerçekten mutlu bir aileyi 10 günde yıkabilir miyim?” diye konuştu.