Geri Dön
EgeEn iyi tedavi önlem almak

En iyi tedavi önlem almak

Op. Dr. İbrahim Karagülle, risk faktörlerini bilip gerekli önlemleri almanın meme kanserinden korunmadaki en etkili yöntem olduğunu belirtti

En iyi tedavi önlem almak

Özel İzmir Gazi Hastanesi’nde hasta kabulüne başlayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Karagülle, her 8 kadından birisinin hayatının bir bölümünde meme kanseriyle karşılaştığını belirtti. “Meme kanserinden korunmak için; önlenebilir risklerin bilinmesi ve bu riskleri en aza indirmek için gerekli önlemlerin alınması gerekir” diyen Karagülle, şöyle konuştu:
“Aşırı yağlı beslenmemek, alkol ve sigaradan uzak durmak, doğum kontrol hapları kullanmamak, düzenli fizik egzersiz yapmak, özellikle aile öyküsü olan kadınların düzenli doktor kontrolünde olması, 40 yaş sonrası yıllık mamografi takibinin yapılması meme kanserinden korunmada çok etkilidir.”
Ağrısız kitlelere dikkat
Meme kanserinde sık rastlanan bulgunun memede ağrısız kitle saptanması olduğunu belirten Op. Dr. Karagülle, “ Ayrıca meme başında içeri çökme, meme üzerinde gamze şeklinde çöküntü, meme başı akıntısı, meme cildinde portakal kabuğu görünümü de bulgular arasındadır. Tanı yöntemlerini sayacak olursak öncelikle belli aralıklarla kendi kendini muayene, şüphe halinde vakit kaybetmeden bir genel cerrahi uzmanı muayenesi ardından meme ultrasonografisi, mamografi ve gerektiğinde iğne ile veya açık biyopsi uygulanması ile kesin tanı konulmaktadır” bilgisi verdi.
Başarılı tedaviler arttı
Meme kanserinin erken tanı konduğu ve gerekli tedaviler yapıldığında yüzde 100’e varan iyileştirilebilen bir hastalık olduğunu sözlerine ekleyen Karagülle, “Başlıca tedavi şekli cerrahi olup artık günümüzde meme koruyucu cerrahi uygulanmakta ve hasta memesini kaybetmeden herhangi bir kozmetik sorun yaşamadan sağlığına kavuşmaktadır. Cerrahi sonrasında da radyoterapi ve kemoterapi tedavileri eklenerek tedavideki başarı yüzde 100’lere ulaşmaktadır” dedi.