Geri Dön
EgeMeme kanseri ameliyatlarında bilinmesi gerekenler

Meme kanseri ameliyatlarında bilinmesi gerekenler

Ekol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Levent Yeniay, meme kanseri ameliyatları ve meme kanseri cerrahisi hakkında merak edilen konularla ilgili bilgi verdi.

Meme kanseri ameliyatlarında bilinmesi gerekenler

Ekol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Levent Yeniay, meme kanseri ameliyatları ve meme kanseri cerrahisi hakkında merak edilen konularla ilgili bilgi verdi. Meme kanserini ortadan kaldırmak için iki ana ameliyat türü olduğunu söyleyen Yeniay, şöyle devam etti:
“Meme koruyucu cerrahi (aynı zamanda lumpektomi, kısmi mastektomi veya segmental mastektomi olarak da adlandırılır) bunun birincisidir. Özellikle erken evre hastalarımızda öncelikle bu tür ameliyatları hedefleriz. Basit olarak kanseri içeren alan meme içinden çıkarılır. Başarılı şekilde uygulandığında hastalarımız memesini kaybetmeden kanser ameliyatlarını atlatmış olurlar. Kanserin tedavisi yönünden baktığımızda da ışın tedavisi ile birlikte meme koruyucu cerrahi uygulandığında sonuçlar oldukça tatmin edicidir. Diğer ameliyat seçeneği olan mastektomi meme koruyucu ameliyata uygun olmayan ya da kendisi tercih eden hastalarda uyguluyoruz. Mastektomi, meme cildi ve meme başı dahil olmak üzere görünen tüm meme dokusunun çıkarılmasıdır. Meme dokusu alındıktan sonra memenin olduğu bölge düz bir hal alır. Bu görüntü (sanılanın aksine) kötü görünmemekle birlikte tabi ki bir organın yokluğu anlamına gelir.”

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler