Geri Dön
EğitimBağımsızlık Sembolleri Nelerdir? Kısaca Egemenlik Ve Bağımsızlık Sembollerimiz

Bağımsızlık Sembolleri Nelerdir? Kısaca Egemenlik Ve Bağımsızlık Sembollerimiz

Milli egemenliği ve bağımsızlığı anlatan pek çok semboller bulunmaktadır. Bu semboller bilinmesi gereken ve korunması gereken önemli sembollerdir. Peki, bağımsızlık sembolleri nelerdir? Kısaca egemenlik ve bağımsızlık sembollerimizi derledik.

Bağımsızlık Sembolleri Nelerdir? Kısaca Egemenlik Ve Bağımsızlık Sembollerimiz

Tarihin unutulmaması ve ülkenin daha güçlü olabilmesi için bağımsızlık sembollerinin iyi bilinmesi çok önemlidir. Türk tarihine bakıldığında günümüze kadar gelmiş önemli sembollerin olduğu görülmektedir.

Bağımsızlık Sembolleri Nelerdir?

Türk tarihine bakıldığında önemli ve güçlü bir tarihe sahip olduğumuz görülmektedir. Tarihin unutulmaması adına bilinmesi gereken milli egemenlik ve bağımsızlık sembolleri şunlardır:

 - Bayrağımız

 - İstiklal Marşımız

 - Başkent Ankara

 - Dilimiz Türkçe

 - Paramız Türk Lirası

 - Cumhurbaşkanlığı Forsu

Kısaca Egemenlik ve Bağımsızlık Sembollerimiz

Kurtuluş Savasından sonra Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık ve milli egemenlik sembolleri bulunmaktadır. Herkes tarafından bilinmesi gereken bu bağımsızlık sembolleri şunlardır:

- En önemli ve güçlü bağımsızlık sembolümüz bayrağımızdır. Türk bayrağının şekli 29 Mayıs 1936 yılında çıkarılan Türk bayrağı kanunu ile birlikte belirlenmiştir.

- Diğer bir sembol ise İstiklal Marşımızdır. Mehmet Akif Ersoy'a ait olan marşımız Kurtuluş Savaşın devam ederken bağımsızlık istediğini ifade etmek için milli marşı kahraman askerlerimize ve vatandaşlara armağan etmiştir.

- Özgürlük ve Milli egemenliğe dayalı temeller Ankara şehrinde atılmıştır. Kurtuluş Savası sonrasında 13 Ekim 1923 tarihinde Ankara Türkiye Cumhuriyetinin başkenti ilan edilmiştir.

- Ülkenin bağımsızlığını ve özgürlüğünü dil anlatmaktadır. Eski Türk devletlerinden günümüze kadar gelmiş Türkçe ülkemizin resmi dili olmaktadır.

- Ülkelerin önemli sembollerinden birisi de paradır. Para üzerinde bazı semboller ve kültürel ögeler bulunmaktadır. Bu nedenle para üzerinde bulunan semboller ülkenin bağımsızlığını ve özgürlüğünü temsil eder.

- Ülkemizde Cumhurbaşkanı ikametgahında bulunan Cumhurbaşkanı forsu bağımsızlık sembolleri arasında bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı forsu üzerinde 16 yıldızın etrafında büyük bir güneş bulunur. 16 yıldız on altı tane Türk İmparatorluğunu, ortada bulunan güneş ise Türkiye Cumhuriyetini simgelemektedir. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler