Geri Dön
EğitimDikdörtgenin Alanı Nasıl Bulunur? Dikdörtgen Alan Formulü Nedir?

Dikdörtgenin Alanı Nasıl Bulunur? Dikdörtgen Alan Formulü Nedir?

Bilindiği üzere birçok geometrik şekil bulunmaktadır. Bu geometrik şekillerden en çok dikkat çekeni ise kare ve dikdörtgendir. Özellikle dikdörtgen şekilleri her zaman merak konusu olmuştur. Dikdörtgenin kendine has özellikleri ve yapısı bulunmaktadır. Sizler için Dikdörtgenin alanı nasıl bulunur? Dikdörtgen alan formülü nedir? Tüm detayları ile derledik.

Dikdörtgenin Alanı Nasıl Bulunur? Dikdörtgen Alan Formulü Nedir?


Geometrik bir şekil olan dikdörtgen okul hayatımız boyunca karşımıza çıkmaktadır. Okul bittikten sonra ise sınavlarda dikdörtgen şekillerden soru gelebilmektedir. En çok sorulan soru ise dikdörtgenin alanıdır. Bu şeklin özelliklerini bilerek alanını rahatlıkla bulabiliriz.

Dikdörtgen Nedir?

Dikdörtgen, şekil olarak oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Dikdörtgenin karşılıklı olarak iki kenarı birbirine eşittir. Yani dikdörtgenin dörtkenarı ve dört köşesi bulunmaktadır. Karşılıklı kenarların birbirine paralel olduğu görülmektedir.

Ayrıca komşu kenarlar birbirine 90 derecelik açıyla oluşmuştur. Bu açıdan dolayı komşu kenarlar birbirine dik olarak gelmektedir. Dikdörtgenin alanı bulunurken de bu komşu kenarlar işimize yarayacaktır.

Dikdörtgenin Alanı Nasıl Bulunur?

Dikdörtgenin alanını bulmak için kenar uzunluklarını bilmek gerekmektedir. Dikdörtgenin özelliklerine baktığımız zaman iki kısa kenar ve iki uzun kenar olduğu görülmektedir. Bu geometrik şeklin alanını bulurken de bu kenarların ölçüleri dikkate alınmaktadır.

Dikdörtgenin alanı hesaplanırken birbirine komşu olan iki kenardan yararlanılır. Yani iki dik kenarın ölçülerini bilmek lazımdır. Bu iki dik kenarın ölçülerini çarparak dikdörtgenin alanı rahatlıkla bulunabilir.

Dikdörtgen Alan Formülü Nedir?

Dikdörtgenin alanı bulunurken bir formül ortaya çıkmaktadır. Dikdörtgende karşılıklı iki kenar birbirine eşit olduğu için farklı iki kenarı çarparak alanı bulmak lazımdır. Bunun için dikdörtgenin farklı kenarlarına x ve y dersek;

Alan Formülü = x.y şeklindedir.

Örnek Soru: Dikdörtgenin iki farklı kenar uzunlukları a= 8m b= 2m ise bu dikdörtgenin alanı kaç metredir?

Soruda yer alan dikdörtgenin alanını bulmak için iki farklı kenarı çarpmamız lazım.

Cevap: 8.2=16 metre

Görüldüğü üzere dikdörtgenin alanı iki farklı kenarın çarpımı ile rahatlıkla bulunabilmektedir. Dikdörtgenin alanı her zaman aynı formülle bulunur. Yani bu formülün değişmesi söz konusu değildir.

Dikdörtgenin alanı sorularını çözmek için iki farklı kenarı çarpmak gerekmektedir. Çarpımın sonucuna göre dikdörtgenin alanı ortaya çıkacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler