Geri Dön
EğitimHs Code Nedir, Kaç Hanelidir? Hs Kodu (Gtip) Nasıl Alınır?

Hs Code Nedir, Kaç Hanelidir? Hs Kodu (Gtip) Nasıl Alınır?

HS Code, Gümrük Örgütü’nün Harmonize Sistem Komitesi tarafından düzenlenmiş ve aynı yıl içerisinde de uygulamaya geçilmiştir. Pek çok kişi HS Code'u duymuş olmasına karşın ne anlama geldiğini bilmemektedir. Sizin için pek çok insanın merak edip araştırmakta olduğu HS Code nedir, kaç hanelidir? HS kodu (Gtip) nasıl alınır sorularının yanıtlarını derledik.

Hs Code Nedir, Kaç Hanelidir? Hs Kodu (Gtip) Nasıl Alınır?

 Yaşamakta olduğumuz çağda Dünya Gümrük Örgütü’ne üye konumunda bulunan 180 ülke tarafından kullanılan HS Code, dünya ticaretinin yüzde 98’ine tekabül ediyor. Bu bakımdan oldukça büyük öneme sahip durumdaki konu başlıklarından biri olma niteliği ihtiva ediyor.

 HS Code Nedir?

 HS Code kavramını duyan insanların oldukça önemli bir kısmı bu sözcüğün ne anlama geldiğini bilmemekte ve öğrenmek adına internet üzerinden araştırmaya yönelmektedir. Bu bakımdan insanlar tarafından önemsenen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda HS Code nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilmektedir: HS Code diğer bir tabiri ile GTIP Dünya Gümrük Örgütü tarafından ticarete konu durumundaki eşyanın sınıflandırılması amacı doğrultusunda geliştirilmiş olan uluslararası bir numaralandırmadır.

 HS Code Kaç Hanelidir?

 Harmonize Sistem Normanklatür kısaca söylenişi ise HS code olarak adlandırılan bu numaralandırma 6 hanelidir. 6 haneli sayısal kod olarak kullanılan bu kod, Dünya Gümrük Örgütü’ne dayanarak Harmonize sistemini kullanmakta olan ülkeler tarafından kullanılmaktadır.

 HS Kodu (Gtip) Nasıl Alınır?

 HS Kodu diğer bir tabiri ile GTİP, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunu ifade etmektedir. Armonize sistem 01–97 arasındaki rakamlarla başlamaktadır. Bunun beraberinde Romen rakamlarıyla tarif edilmekte olan ve 99 rakamıyla başlayan GTİP numaraları da bulunmaktadır. Her ülkenin 2'li 4'lü ve 6'lı kodları tüm dünya çapında aynıdır. HS Kodu (GTIP) almak için:

 Birinci Adım: TUİK’in sitesinden aranan bilgilere ulaşım mümkündür. Türkçe olduğu için bu siteyi tercih edebilirsiniz ancak internet üzerinde İngilizce olan pek çok kaynak mevcut.

 İkinci Adım: Öncelikle ürününüzün ne olduğunu ‘Tanımlarda Ara’ bölümüne Türkçe olarak yazıp, Sınıflamalar sekmesindeki güncel olan GTİP ve istenilen tarih seçilir. Ardından ARA butonuna basılır.

 Örnek olarak: Erkekler için kaban, mont ve kaban ürünü için bir arama yapabilirsiniz.

 Üçüncü Adım: Çıkan sonuçların arasında ürünümüz için en ideal tarifi, tanımlamayı içeren kodu bulabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler