Geri Dön

İletişim Türleri Nelerdir, Kaça Ayrılır? Sözlü & Sözsüz İletişim Çeşitleri Ve Şekilleri

İletişim, insanların yaşadığı her yerde varlığını bir şekilde sürdüren bir ihtiyaçtır. Tanımdan yola çıkarak basit gibi görünse de aslında oldukça kapsamlı ve karmaşık bir süreçtir. Bu sebeple birçok kişi daha iyi iletişim kurmak adına araştırma yapmaktadır. İletişim türleri nelerdir, kaça ayrılır? Sözlü & sözsüz iletişim çeşitleri nelerdir? Konu hakkındaki tüm bilgileri detaylarıyla haberimizde sizler için derledik.

İletişim Türleri Nelerdir, Kaça Ayrılır? Sözlü & Sözsüz İletişim Çeşitleri Ve Şekilleri

İnsanların varoluşundan itibaren başlayan iletişim günümüzde çok daha karmaşık bir hal alarak varlığını sürdürmektedir. 

 İletişim Türleri Nelerdir, Kaça Ayrılır?

 Bilginin kişiler ya da gruplar arasında paylaşılıp, dönüt verilmesi sürecine iletişim adı verilmektedir. İletişim özellikle günümüzde çeşitli gruplara ayrılmaktadır:

Sözlü İletişim

 Sözlü iletişim, verilmek istenen mesajın bir gönderici tarafından alıcıya bir kanala vasıtasıyla aktarılmasıdır. Bu süreç sözlü iletişimde konuşma ya da ses yoluyla gerçekleşmektedir. Sözlü iletişimin gerçekleşebilmesi adına alıcı ve göndericinin işitme, dinleme ve algılama becerisine sahip olması gerekmektedir. Mesajın bu aşamada yeterince açık olması da önemli bir unsurdur. 

Sözsüz İletişim 

 İnsanların sözcükler olmadan çevresini ve birbirlerini anlamlandırma sürecine sözsüz iletişim adı verilmektedir. Sözsüz iletişim birçok yolla gerçekleşebilir. Örneğin havanın kara bulutlarla kaplanması yağmur yağacağına işaret etmektedir. Öksürük hasta olmaya işaret etmektedir. İnsanlar bu durumları yaşantılar ve deneyimler yoluyla öğrenmektedir. Ayrıca kullandığımız jest ve mimikler de sözsüz iletişime örnek gösterilebilir. 

Yazılı İletişim 

 İletişim kurmak için etkili yollardan biri olan yazı, özellikle günümüz teknoloji çağında oldukça fazla yer kaplamaktadır. İnsanlar çeşitli kanallardan yazılı olarak iletişime geçmektedir. Bir yazarın yazmış olduğu bir kitap, yazılı iletişim yolu olarak kabul edilebilir. 

 Sözlü İletişim Çeşitleri ve Şekilleri Nelerdir? 

 Sözlü iletişim herhangi bir ses ya da konuşma yoluyla gerçekleştirilen iletişim türüdür. Bu iletişim türünde insanlar birbirleriyle sözcükler yoluyla iletişime geçmektedir. Farklı şekillerde gerçekleşmektedir

Karşılıklı Konuşma 

 İnsanların birbirleriyle karşılıklı konuşma yoluyla mesaj iletme yöntemidir. Bu aşamada bir mesaj vardır. Bunun gönderileceği kaynak sözcüklerdir. Gönderici mesajı ileten kişidir. Alıcı mesajı alır ve göndericiye sözlü olarak dönüt verir. 

Haber Kanalları 

 Televizyon, radyo gibi haber kanalları ile gerçekleşen bir iletişim türüdür. Alıcı mesajı alsa da anında dönüt vermez. Ancak sözcüklerle sağlandığı için sözlü iletişim kanalları arasında değerlendirilebilir.

 Sözsüz İletişim Çeşitleri ve Şekilleri Nelerdir?

 İnsanlar günlük hayatta yaşantılardan yola çıkarak konuşmadan birbirlerini anlayabilmektedir. Bunun ilk yolu beden dili ile gerçekleşen bir iletişimdir. Beden dilimiz çoğu zaman bizi ele vermektedir. Örneğin karşıdaki insanın tedirgin olduğunu, gergin olduğunu ya da iyi hissetmediğini beden dili yoluyla anlayabilmek mümkündür. Ayrıca doğa olaylarını tahmin etmek de bir sözsüz iletişim türüdür. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber