Geri Dön
SözlükFakih Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Fakih Kime Denir?

Fakih Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Fakih Kime Denir?

Herhangi bir durumun tüm inceliklerini ele almak ya da bir şeyi özümsemek fakih anlamını taşır. Peki Fakih ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Fakih kime denir? Fakih kelimesi üzerinden öne çıkan anlamlar.

Fakih Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Fakih Kime Denir?

 Kökünü Arapçadan gelen fakih kelimesi Türkçede yerleşik sözcüklerden biridir. Bir durumu en ayrıntılı detayına kadar incelemek ifadesine sahiptir. Aynı zamanda bir durumun yine özüne inmek ve bunu incelemek şeklinde anlatmak mümkündür.

 Fakih Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Bir şeyin özüne inmek ve detaylı incelemek fakih kelimesi dahilinde ele alınır. Özellikle din açısından önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek mümkün. Çünkü dinî açıdan inceleme yapmak ve bunun özüne inmek, din adamları kapsamında gerçekleştirilen bir durumdur.

 Fakih Kime Denir?

 Kısaca din düşünürü olan kişiye fakih ismi verilir. Ayet ve hadisler ele alınmak suretiyle, bir durum üzerinden yargıya varmak olarak anlatmak mümkün. Aynı zamanda yargıya varan ve karar veren kişi olarak din açısından ön plana çıkar. Yani bir din düşünürü olması ile beraber, dini açıdan Pek çok konuyu açıklığa kavuşturur.