Geri Dön
EğitimTöre Ne Demek? Töre Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Töre Ne Demek? Töre Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Yüzyıllar boyunca devam eden ve nesilden nesle aktarılan alışkanlıklara gelenek ve görenek denir. Gelenek ve göreneklerle birlikte toplumsal kaidelerin ve adetlerin tamamına töre adı verilir. Oldukça geniş bir kavram olan töre, tüm dini, milli ve kültürel değerleri kapsar. Töre ne demek? Töre TDK sözlük anlamı nedir? İşte, tüm detaylar.

Töre Ne Demek? Töre Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Bayramlarda yaşlıları ziyaret edip ellerini öpmek, kına gecesi ve kız isteme törenleri, Türk töresindeki geleneklere örnek olarak gösterilebilir.

Töre Ne Demek?

Toplumların çağlar öncesine uzanan alışkanlıklarına, adetlerine ve hiç bozulmadan günümüze kadar taşımış oldukları geleneklerine töre denir. Türk töresinde yer alan alışkanlıklardan bazıları Osmanlı İmparatorluğundan bazıları ise Büyük Selçuklu Devletinden gelmiştir.

Töre TDK Sözlük Anlamı Nedir?

TDK'ya göre töre kelimesini sözlük anlamı bir toplumun kültürel mirasını oluşturan temel geleneklerdir. Tören kelimesi de bu sözcükten türetilmiş olup dini ve milli adetlerin uygulanması anlamına gelir.

Her toplumun kendine özgü, belli başlı töreleri vardır. Bu törelerden bazıları zamanla unutulurken birçoğu günümüze kadar ulaşmıştır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler