Ekonomi ‘Belirsizliklere karşı dayanıklı olmak şart’

‘Belirsizliklere karşı dayanıklı olmak şart’

23.03.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

DataExpert ve Milliyet Executive iş birliğinde BMI organizasyonuyla CFO Summit 2023 düzenlendi. Finans liderlerinin bir araya geldiği zirvede, yaşanan belirsizliklere karşı dayanıklı olmak gerektiğinin altı çizildi.

‘Belirsizliklere karşı dayanıklı olmak şart’

AYLİN RANA AYDİN - DataExpert ve Milliyet Executive iş birliğinde BMI Business School organizasyonuyla finans liderleri bir araya geldi. ‘Resilience Reset’ temasıyla gerçekleştirilen ve bu yıl 7’nci kez düzenlenen zirvede, ‘şirketlerde dayanıklılık’ konusu ele alındı. Yaşanan belirsizlikler sebebiyle uzun vadeli planlar yapmanın zor olduğu bir dünyaya ilerlendiği, belirsizliklere karşı dayanıklı olmanın gerekliliği vurgulandı. ‘Belirsizlikte Dirençli Olmak’ başlıklı bir konuşma yapan QNB Finansbank OBİ ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Engin Turhan, finansal sürdürülebilirlik çalışmalarının gerçekçi bir şekilde ele alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Haberin Devamı

“Çok değişken bir dünyada yaşıyoruz. Teknik bilgimiz, eğitimi dönemlerinde öğrendiğimiz ve tecrübe ettiğimiz her şeyden çok daha farklı durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu durumlarla başa çıkmak için elimizi taşın altına koymak oldukça önemli. Başarılı olmak için önümüzdeki dönemde çok daha fazla doğal reflekslere, rekabette bile daha işbirlikçi olmaya, bilinmezle ilgili yolumuzu aydınlatacak farklı araçlara ama mutlaka daha fazla samimiyete ihtiyacımız var.”

Şirketlerin gündemi

Dr. Şeref Oğuz, Artan Global ve Yerel Ekonomik Stresin İş Dünyasına Etkileri başlıklı bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Yüzüncü Yılda Ekonomik Perspektifler ve Şirketlerin Gündemi adlı panel STFA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Nas Moderatörlüğünde yapılırken, İTHİB Başkanı ve Kipaş Holding Başkan Yardımcısı Ahmet Öksüz, EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, Ülker Bisküvi CEO’su Mete Buyurgan ve Memorial Sağlık Grubu CEO’su Uğur Genç yüzüncü yılda ekonomik perspektifleri ve şirketlerin gündemini konuştu. CFO’luktan CEO’luğa Liderlik Yolculuğu panelinin moderatörlüğü Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Volkan Demir tarafından yapılırken, Arzum Co-CEO’su Arda Altınok, Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu ve MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz CFO’luktan CEO’luğa liderlik yolculuklarından bahsetti.

Haberin Devamı

Maliyet yönetimi

Dalgalı Ekonomide Maliyet Yönetimi ve Yatırım Planlaması adlı panel McKinsey & Company Ortağı Abdulkadir Hacıalioğlu moderatörlüğünde gerçekleşti. TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı & CFO’su Burcu Geriş, Anadolu Grubu CFO’su Onur Çevikel, Sabancı Holding CFO Orhun Köstem ve Eczacıbaşı Topluluğu CFO’su Seyfettin Sarıçam da maliyet ve yatırım optimizasyonu çalışmalarından bahsetti. Halka Arzlar ve Şirket Birleşmelerinde Riskler ve Fırsatlar adlı panel de PwC Türkiye Kıdemli Ortağı Cenk Ulu moderatörlüğünde düzenlenirken, Securitas CFO ‘su Hakan Ilgar, Hepsiburada CFO’su Korhan Öz, Esin Ortaklık Avukatlığı Ortak Avukatı Caner Elmas, AXA Sigorta Mali İşler Başkanı Tuba Karataş Arıcan ve Insider CFO’su Yeliz Kalafat halka arzlar ve şirket birleşmelerindeki risk ve fırsatların altını çizdi.