Geri Dön
EkonomiDışa bağımlılık bitecek! ‘İhracat atağına kuvvetli destek’

Dışa bağımlılık bitecek! ‘İhracat atağına kuvvetli destek’

Ceviz ihtiyacının yüzde 70’inden fazlasını ithal eden Türkiye’de ceviz üreticileri güçbirliği yaptı. Korumacı bir politikayla cevizde hem ihtiyacın karşılanacağı, hem de ihracatçı hale gelinebileceği vurgulandı

Dışa bağımlılık bitecek! ‘İhracat atağına kuvvetli destek’

Duygu Erdoğan - Edirne / Türkiye, çok önemli bir ceviz tüketicisi konumunda bulunuyor. Çin ve İran’dan sonra en çok ceviz tüketen ülke. Ancak tükettiğinin sadece üçte birine yakınını üretebiliyor. İhtiyacın yüzde 70’inden fazlası ithalatla karşılanıyor. En çok ithalat ABD ve Şili’den yapılıyor. Çin’den ithalat da gittikçe artıyor. Üreticiler cevizde dışa bağımlılığı bitirmek amacıyla biraraya geldi. Üyelerine ait 1 milyon ceviz ağacı olan ve 20 bin ton üretim hedefi koyan Ceviz Üreticileri Derneği, devletten ‘korumacı’ bir strateji oluşturmasını bekliyor. Buna göre, 10 - 15 yıllık ‘kuvvetli’ bir destekle cevizde yerli üretimin hem tüketimi karşılayacağı, hem de çok büyük bir ihracat potansiyeline ulaşacağı ifade ediliyor.

‘Potansiyeli kullanalım’

Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder ceviz hasadında düzenlediği basın buluşmasında Türkiye’nin ceviz ithalatının 250 milyon doları aştığını söyledi.

Yerli üretimin kalitesi ve aromasıyla ithallerden ayrıştığını vurgulayan Ergüder, “Kaliforniya, Şili ve Çin’den gelen tonlarca ceviz, uzun yola dayanması için uygulanan işlemlerle geliyor; nemi azaltılıyor. Tadı, aroması, kalitesi düşük olan bu ürünler, giderek topluma alıştırılıyor. Ceviz 10 yılda geri dönüşü olan bir ürün, bugünden başlayıp 10 yıllık kuvvetli bir destekle iç açığı kapatıp, ihracatçı da oluruz.”

Özellikle Paris İklim Anlaşması’nın imzalanması ardından gelişen sürece ve iklim krizine dikkat çeken Ergüder, “Hemen yanımızdaki Avrupa neden ABD’ye, Şili’ye gitsin? Bizim yüksek kalite yerli üretimimiz, Avrupa ve Orta Doğu için vazgeçilmez hale gelebilir. Ancak hızlı hareket etmeliyiz. Çünkü biz daha planımızı yapmadan Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan, Özbekistan gibi ülkeler de bu potansiyeli görerek kendilerini geliştirmeye başladı” dedi.

‘Fiyatlara alıştırıyorlar’

Dünya ceviz piyasasında fiyatlarda Kaliforniya’nın belirleyici olduğunu anlatan Ergüder, yerli ürünün bunun 3 - 5 lira üzerine satıldığını anlattı. Ergüder, “Şu anda ilk hasat yerli cevizler 33 - 35 lira bandında satılıyor. 40 - 43 lirayı bulmasını bekliyoruz. Örneğin Çin; Kaliforniya ve Şili gibi profesyonel şekilde ceviz üretimi de yapmıyor; ormanlık alanlarda yetiştiriliyor. Koşullarının nasıl olduğunu, kalitesini bile bilmediğimiz bir ceviz. Ama fiyatı uygun diye büyük alım grupları onları tercih ediyor; toplumu hem bu düşük kalite tada, hem de bu fiyatlara alıştırıyorlar” diye konuştu.

İşte beklenen destekler

Yeterli büyüklükte uygun araziler oluşturulmalı.
İthal edilen ya da transit geçiş sağlanan ülkelerden gümrük vergisi artırılıp, korumacı bir strateji oluşturulmalı.
Ülkeye yasadışı yollardan giren kuruyemişlerin kontrol altına alınması için ihtisas gümrükleri belirlenmeli.
Uygun kredi desteği sağlanmalı ve vadeler ürün bazlı uzatılmalı.
Mahsul desteği gibi imkanlarla ürünün kayıt altına alınması sağlanmalı, doğru veriler oluşturulmalı.

Modern yöntemle üretim

Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Hakkı Akhan’ın bölgedeki ceviz hasadına da katıldık. Modern tesiste; toplama ve işleme aşamalarının tümü sağlanıyor. Haritası çizilen ve konumlandırılan ağaçlara, gerekli miktarda gübre ve su veriliyor; bu kaynakların en verimli şekilde kullanılması sağlanıyor. Makineli tarım yapılsa da toplama işlemi kimi zaman insan eliyle yapılıyor.

ABD’deki lüks yaşamı görüntülendi! İşte son hali
2022 MTV'de oranı belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?
7 yıllık gizemi tesisatçı çözdü! Duvardaki taşı kaldırınca...
Düğün öncesi nişanlısını döverek öldürdü! Utanmadan indirim istedi
İncirlik'te doğdu gözünü uzaya dikti! Bir ilk olacak
Javelin cephede! Bu fotoğraf çok konuşulur
G.Saray ikinci olursa muhtemel rakipleri belli oldu
Kadir Doğulu'dan sitemkar cevap: Sevgilimin yüzüne bakmadım...
15 yaşındaki çocuğun intikam planı! Gardırobun içinde bitti
Aracını bırakıp ortadan kayboldu! Gören telefona sarıldı
Bomba Sergen Yalçın iddiası! Yerine sürpriz teknik adam
Sadakatsiz'de Aras ve Asya'ya davetsiz misafir şoku!
Meteoroloji'den yurt geneli için uyarılar! Kuvvetli olacak
İhalelerde yeni düzen! Bakanlık değişikliğe gidiyor
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler