Geri Dön
EkonomiDışa bağımlılık bitecek! ‘İhracat atağına kuvvetli destek’

Dışa bağımlılık bitecek! ‘İhracat atağına kuvvetli destek’

Ceviz ihtiyacının yüzde 70’inden fazlasını ithal eden Türkiye’de ceviz üreticileri güçbirliği yaptı. Korumacı bir politikayla cevizde hem ihtiyacın karşılanacağı, hem de ihracatçı hale gelinebileceği vurgulandı

Dışa bağımlılık bitecek! ‘İhracat atağına kuvvetli destek’

Duygu Erdoğan - Edirne / Türkiye, çok önemli bir ceviz tüketicisi konumunda bulunuyor. Çin ve İran’dan sonra en çok ceviz tüketen ülke. Ancak tükettiğinin sadece üçte birine yakınını üretebiliyor. İhtiyacın yüzde 70’inden fazlası ithalatla karşılanıyor. En çok ithalat ABD ve Şili’den yapılıyor. Çin’den ithalat da gittikçe artıyor. Üreticiler cevizde dışa bağımlılığı bitirmek amacıyla biraraya geldi. Üyelerine ait 1 milyon ceviz ağacı olan ve 20 bin ton üretim hedefi koyan Ceviz Üreticileri Derneği, devletten ‘korumacı’ bir strateji oluşturmasını bekliyor. Buna göre, 10 - 15 yıllık ‘kuvvetli’ bir destekle cevizde yerli üretimin hem tüketimi karşılayacağı, hem de çok büyük bir ihracat potansiyeline ulaşacağı ifade ediliyor.

‘Potansiyeli kullanalım’

Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder ceviz hasadında düzenlediği basın buluşmasında Türkiye’nin ceviz ithalatının 250 milyon doları aştığını söyledi.

Yerli üretimin kalitesi ve aromasıyla ithallerden ayrıştığını vurgulayan Ergüder, “Kaliforniya, Şili ve Çin’den gelen tonlarca ceviz, uzun yola dayanması için uygulanan işlemlerle geliyor; nemi azaltılıyor. Tadı, aroması, kalitesi düşük olan bu ürünler, giderek topluma alıştırılıyor. Ceviz 10 yılda geri dönüşü olan bir ürün, bugünden başlayıp 10 yıllık kuvvetli bir destekle iç açığı kapatıp, ihracatçı da oluruz.”

Özellikle Paris İklim Anlaşması’nın imzalanması ardından gelişen sürece ve iklim krizine dikkat çeken Ergüder, “Hemen yanımızdaki Avrupa neden ABD’ye, Şili’ye gitsin? Bizim yüksek kalite yerli üretimimiz, Avrupa ve Orta Doğu için vazgeçilmez hale gelebilir. Ancak hızlı hareket etmeliyiz. Çünkü biz daha planımızı yapmadan Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan, Özbekistan gibi ülkeler de bu potansiyeli görerek kendilerini geliştirmeye başladı” dedi.

‘Fiyatlara alıştırıyorlar’

Dünya ceviz piyasasında fiyatlarda Kaliforniya’nın belirleyici olduğunu anlatan Ergüder, yerli ürünün bunun 3 - 5 lira üzerine satıldığını anlattı. Ergüder, “Şu anda ilk hasat yerli cevizler 33 - 35 lira bandında satılıyor. 40 - 43 lirayı bulmasını bekliyoruz. Örneğin Çin; Kaliforniya ve Şili gibi profesyonel şekilde ceviz üretimi de yapmıyor; ormanlık alanlarda yetiştiriliyor. Koşullarının nasıl olduğunu, kalitesini bile bilmediğimiz bir ceviz. Ama fiyatı uygun diye büyük alım grupları onları tercih ediyor; toplumu hem bu düşük kalite tada, hem de bu fiyatlara alıştırıyorlar” diye konuştu.

İşte beklenen destekler

Yeterli büyüklükte uygun araziler oluşturulmalı.
İthal edilen ya da transit geçiş sağlanan ülkelerden gümrük vergisi artırılıp, korumacı bir strateji oluşturulmalı.
Ülkeye yasadışı yollardan giren kuruyemişlerin kontrol altına alınması için ihtisas gümrükleri belirlenmeli.
Uygun kredi desteği sağlanmalı ve vadeler ürün bazlı uzatılmalı.
Mahsul desteği gibi imkanlarla ürünün kayıt altına alınması sağlanmalı, doğru veriler oluşturulmalı.

Modern yöntemle üretim

Ceviz Üreticileri Derneği Eş Başkanı Hakkı Akhan’ın bölgedeki ceviz hasadına da katıldık. Modern tesiste; toplama ve işleme aşamalarının tümü sağlanıyor. Haritası çizilen ve konumlandırılan ağaçlara, gerekli miktarda gübre ve su veriliyor; bu kaynakların en verimli şekilde kullanılması sağlanıyor. Makineli tarım yapılsa da toplama işlemi kimi zaman insan eliyle yapılıyor.

Olası NATO üyeliği savaş sebebi! Büyük gerginlik
12 kente uyarı kritik uyarı! İşte son rapor
50 yıllık sokakta şaşırtan manzara! ‘Kimsenin haberi yok’
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Cezası 835 TL! Daha ağır sonuçları olabiliyor
Hande yeni bir polemiğin fitilini ateşledi! 'Alkollü ortamda nasıl anlasınlar?'
Fenerbahçe'den tarihi transfer teklifi! Dünyanın en pahalısı
Toplumdaki algı yıkılıyor! Ellerinize sağlık usta
Tümer Metin'den acı itiraf: 'Artık olmaz, gitmiyor'
Sınır ticaretine sınırlama geldi! 13 ile limit
İlişkiyi gizlemenin bedeli: 84 milyon
Gece yarısı can pazarı! Eşini öyle görünce gözyaşlarına boğuldu
Burak Yamantürk kızını kucağına aldı, adını koydu! 'Gördüğümüz an ağladık'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler