Geri Dön
EkonomiElon Musk sosyal medyadan duyurdu! Twitter anlaşması askıya alındı

Elon Musk sosyal medyadan duyurdu! Twitter anlaşması askıya alındı

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk'ın Twitter'ı satın alma sürecinde dikkat çeken bir açıklama geldi.

Elon Musk sosyal medyadan duyurdu! Twitter anlaşması askıya alındı

Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için teklif veren ve uluslararası kamuoyunda gündem olan Elon Musk’tan dikkat çekici bir açıklama geldi.

Elon Musk sosyal medyadan duyurdu Twitter anlaşması askıya alındı

Elon Musk, Twitter’da yaptığı açıklamada, Twitter anlaşmasının “Spam ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların %5’inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar sebebiyle” geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Açıklamanın ardından vadeli piyasada Twitter hisseleri yüzde 25'e yakın bir düşüş kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Twitter’ın tamamına talip olan SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için anlaşmıştı.

Anlaşma, Twitter tarafından yapılan açıklama ile de doğrulanmıştı. Twitter’ın tamamının Musk’a ait bir kuruluş tarafından hisse başına 54,20 dolardan satın alınacağı ve satın alma işleminin tamamlanmasının ardından Twitter’ın özel bir şirket haline geleceği ifade edilmişti.

Twitter’ı satın alma konusunda varılan anlaşmayı yaptığı basın açıklaması ile duyuran Musk, ”İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır” diye konuşmuştu.

"TWİTTER’IN MUAZZAM BİR POTANSİYELİ VAR"

Musk, “Ayrıca ürünü yeni özelliklerle geliştirerek, güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak yaparak, spam botlarını yenerek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak, Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum. Twitter’ın muazzam bir potansiyeli var. Onu ortaya çıkarmak için şirket ve kullanıcı topluluğuyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” ifadeleri kullanmıştı.

İLERİYE DÖNÜK EN İYİ YOL OLDUĞUNA İNANIYORUZ

Twitter CEO’su Parag Agrawal ise, “Twitter’ın tüm dünyayı etkileyen bir amacı ve ilgisi var. Ekiplerimizle derinden gurur duyuyoruz ve daha önce hiç olmadığı kadar önemli olan çalışmalardan ilham aldık” dedi.Twitter’ın Bağımsız Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor yaptığı açıklamada, “Twitter Yönetim Kurulu, Elon’un teklifini değer, kesinlik ve finansmana odaklanarak titiz bir değerlendirme süreci yürüttü. Önerilen işlem önemli bir nakit primi sağlayacak ve bunun Twitter hissedarları için ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanıyoruz” diye konuşmuştu.