Geri Dön
EkonomiEmekli promosyonu için süreç başladı! (Emeklilere hangi bankalar promosyon veriyor?)

Emekli promosyonu için süreç başladı! (Emeklilere hangi bankalar promosyon veriyor?)

Milyonlarca emeklinin aylardır beklediği promosyonlarla ilgili detaylar belli oldu. Emekliler Mart ayı ile birlikte bankalara müracaat edebilecek. Artık hiçbir şart öne sürülmeyecek. Bankaya gidip 3 yıllık sözleşme imzalamanız yeter. Peki Emeklilere hangi bankalar promosyon veriyor?

Emekli promosyonu için süreç başladı! (Emeklilere hangi bankalar promosyon veriyor?)

Emeklilere maaşlara ilaveten promosyon ödemeleri başladı. Ödemeler üç ay boyunca sürecek. 11,5 milyon emeklinin tamamı hemen ödeme almayacak. Mart ayı ile birlikte emekliler sözleşme imzalayan 17 bankadan istedikleri birini veya PTT'yi seçerek promosyon anlaşması yapabilecek. Daha önce iki fatura talimatı ve kredili bir ürün şartı öne süren bankalar için bunlar geçerliliğini yitirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bankalarla görüşüp şartları ortadan kaldırdıklarını açıkladı. Buna göre emekliler seçtikleri bankaya giderek, "3 yıl süreyle maaşımı sizden alacağım" imzasını atacak ve ücretlerine karşılık gelen promosyonu hemen alacak. Promosyon tek seferde ve nakit olarak ödenecek. Bunun dışında fatura talimatı ya da kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi ürünleri almak zorunda kalmayacak. İsteyen emekliler için bu yol açık. Bu ürünleri kullanmak isterse emekli bunu kabul edebilecek, banka zorlayamayacak.

RAKAM YÜKSELEBİLİR

Öte yandan Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün haberine göre talimat sonrası iki farklı promosyon söz konusu olabilir. Bankalar emeklilere hiçbir ek belge veya şart olmadan emekli aylığı 1.000 TL’nin altında olanlara 300 TL, 1.000 ila 2.000 TL arasında olanlara 375, 2.000 TL ve üzerinde olanlara ise 450 TL promosyon öderler. İkinci bir alternatif olarak otomatik ödeme talimatı, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açtırmak isteyen emeklilere bu ek şartlara karşılık daha yüksek promosyon ödemesi yapılabilir.

EVRAKI İNCELEYİN

Bu noktada bankadan yapacağınız sözleşme önem kazanıyor. Sözleşmede bu tür ürünleri kullanacağınıza dair ibareler olup olmadığına mutlaka bakın. Okumadan hiçbir belgeyi imzalamayın. Bankadaki görevliye bu şartların olup olmadığını sorun. Eğer bu şartlar varsa o bankadan promosyon almayıp başka bankayı ya da PTT'yi tercih edin. Size zorla bu şartları uygulamaya kalkan bankaları da hem BDDK'ya hem de ALO 170 numaralı çağrı hattına şikayet edin.

EMEKLİLER GÜN SAYIYOR

Promosyon görüşmeleri bittikten sonra milyonlarca emekli işlemlerin başlamasını beklemeye başladı. Bu arada bazı bankalar emeklileri arayarak şubelere davet ediyor. Bazı bankalar ise protokol imzalamasına rağmen hiçbir girişimde bulunmayıp emeklilerin kendilerine gelmesini bekliyor. Bu yüzden bankaların vaatlerini öğrenip en doğru seçimi yapmak ise emekliye düşüyor.

KİM NE KADAR ALACAK?

Maaşı bin lira ve altında olanlar 300 lira

Maaşı bin lira ile 2000 lira arasında olanlar 375 lira

Maaşı 2 bin liranın üstünde olanlar 450 lira.

HANGİ BANKALARLA PROTOKOL İMZALANDI?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) toplam 16 bankayla protokol imzaladığını duyurdu. Bu bankalar emeklilerin maaş aldığı bankaların yüzde 99.5’ine denk geliyor. Bankalar şöyle: Ziraat, İş Bankası, Yapı Kredi, ING, Akbank, Burgan, Vakıfbank, TEB, Garanti, QNB Finansbank, Şekerbank, Halkbank, Fibabanka, PTT, Denizbank, ICBC Turkey.

PROMOSYON ÖDEMELERİNİ ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Promosyon için bankaya, “3 yıl maaşımı taşımayacağım” sözü verilecek. Bunun için sözleşme imzalanacak.

BANKAYA GİDEMEYEN EMEKLİ NE YAPACAK?

SGK, dileyen emekliye evde maaş ödemesi yapıyor. Promosyon konusunda SGK’yı veya bankayı arayıp sözleşmeyi evde imzalamak istediğinizi belirtebilirsiniz.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Promosyon ödemesine ilişkin süreç Ziraat Bankası'nın açıklamasına göre TCKN son hanelerine göre aşağıda belirtilen tarihlerde yapılacak; 0 - 2 Mart 2017, 4 - 6 Nisan 2017, 8 Mayıs 2017

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Güngören'de kağıt toplayıcısına dayak kameradaGÜNGÖREN'de el arabasıyla metal hurda toplayan kişi, bir iş yerinin bodrumunun demir kapağını çalmaya çalıştığı sırada sahibine yakalandı. İş yeri sahibinin yakaladığı kişiyi tekme tokat dövdüğü anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler