Geri Dön
EkonomiGözler Mayıs ENFLASYON RAKAMLARINDA! 2022 MAYIS AYI ENFLASYON oranı ne oldu?

Gözler Mayıs ENFLASYON RAKAMLARINDA! 2022 MAYIS AYI ENFLASYON oranı ne oldu?

Enflasyon Mayıs 2022 oranı ile ilgili araştırmalar hız kesmiyor. Vatandaşlar 2022 Mayıs enflasyonu kaç, açıklandı mı öğrenmek istiyor. Aynı zamanda beklenti anketi sonucunu da bilmek isteyenler arayışı bırakmıyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kur ve enflasyon konusunda açıklamada bulundu. Peki 2022 Enflasyon oranı kaç, beklenti anketi sonucu nedir?

Gözler Mayıs ENFLASYON RAKAMLARINDA! 2022 MAYIS AYI ENFLASYON oranı ne oldu?

Mayıs ayının bitimine doğru araması artan enflasyon oranı hakkında sorular peş peşe geliyor. Vatandaşlar, enflasyon beklentisi nedir araştırıyor. Enflasyon beklenti anketi sonucunu haberimize ekledik. 2022 yılı Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 48 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirildi. İşte 2022 Mayıs enflasyonu kaç sorusunun gelişmeleri...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

"UNUTMAYIN... HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ"

"Küresel ekonomik krizin büyümesine rağmen Türkiye parlayan yıldızıyla potansiyelini etkin şekilde kullanabilme imkanlarını hayata geçiriyor. Bir yandan insanlarımızı günlük hayatlarını olumsuz yönde etkileyen hayat pahalılığın önüne geçecek tedbirleri alarak refah düzeyindeki gerilemeyi süratle telafi edeceğiz. Bu konuda iş dünyamızdan destek bekliyoruz. Kesinlikle akıl ve etik dışı fiyatlar yerine makul, mantıklı, sürdürülebilir politikalarla ülkemizi bu kısır döngüden çıkartabiliriz. Unutmayın... Hepimiz aynı gemideyiz. Şayet Türkiye gemisi hasar görür, su alır, tehlike geçirirse bunun sonuçlarını hep beraber yaşayacak, görecek, ödeyeceğiz.

Kore'den Japonya ve AB'ye kadar normalde cari fazla veren ülkelerin tamamında benzer sıkıntılar yaşanıyor. Tarımda bereketli yıl bekliyoruz. Enerjide gaza daha da basıyoruz. Sanayimiz dünyanın yeni üretim merkezi olma yolunda ilerliyor. Turizmde güzel bir sezonun yaşanacağının işaretleri gelmeye başladı."

Gözler Mayıs ENFLASYON RAKAMLARINDA 2022 MAYIS AYI ENFLASYON oranı ne oldu

2022 MAYIS ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU MU, NE ZAMAN AÇIKLANIR?

2022 Mayıs ayının enflasyon oranı henüz açıklanmadı. Haziran'ın ilk haftasında Mayıs 2022 enflasyon oranının açıklanacağı öngörülüyor.

BAKAN NEBATİ'DEN ENFLASYON MESAJI!

Enflasyonun ardındaki yapısal etmenlere ilişkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Enflasyonla mücadele en önemli önceliğimiz. Tarımda temel girdilere yönelik çeşitli çalışmalarımızı sürdürüyoruz, destek oluyoruz. KKM gibi yenilikçi metodlarla döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisini azalttık.

Fiyat istikrarını kalıcı olarak sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz. Enflasyonu sadece devletin çözeceği bir sorun olarak görmüyoruz. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

2022 MAYIS AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ ANKET SONUCU NEDİR?

Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, Mayıs ayı anket döneminde 17,57 TL oldu.

Buna göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 57,92 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 28,41 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 33,28 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,68 ve yüzde 19,54 olarak gerçekleşti.

NİSAN 2022 SON ENFLASYON ORANI KAÇTI?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre TÜFE'de (2003=100) 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %7,25, bir önceki yılın aralık ayına göre %31,71, bir önceki yılın aynı ayına göre %69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre %34,46 artış gerçekleşti.