Geri Dön
EkonomiENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI MI? 2022 HAZİRAN ENFLASYON ORANI YÜZDE KAÇ, NE ZAMAN BELLİ OLUR?

ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI MI? 2022 HAZİRAN ENFLASYON ORANI YÜZDE KAÇ, NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Her ay olduğu gibi bu ay da enflasyon oranı sabırsızlıkla bekleniyor. İlk beş ayın enflasyon oranı geride kaldı. Haziran ayı enflasyon oranı ise birçok konuyu yakından etkileyecek. 6 Ayın enflasyon oranına göre zam oranları belirlenecek. Peki enflasyon oranı 2022 Haziran ne zaman açıklanacak? Enflasyon oranı ne kadar, belli oldu mu?

ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI MI? 2022 HAZİRAN ENFLASYON ORANI YÜZDE KAÇ, NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Haziran ayının son haftasına girmemizle birlikte enflasyon oranı araştırılmaya başladı. Her ay açıklanan enflasyon oranları arasında büyük merakla beklenen Haziran ayı enflasyon oranı sonrasında zam oranları da belli olacak. Yeni zam oranlarını öğrenmek için sabırsızlanan vatandaşlar, enflasyon oranı ne zaman açıklanacak sorusuna cevap arıyor. Peki enflasyon oranı Haziran 2022 tahmini beklentisi nedir?

ENFLASYON ORANI 2022 HAZİRAN NE ZAMAN AÇIKLANAAK?

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın Haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü saat 10:00’da açıklayacak.

ENFLASYON ORANI 2022 TAHMİNİ BEKLENTİSİ NEDİR?

Bakan Nebati'den enflasyon mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur ve enflasyonla ilgili önemli mesajlar verdi. Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83'e ulaşacaktır" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022 yılı Mayıs ayında ihracatın yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini söyledi.

Bakan Nebati Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ek Bütçeyle amacımız; işçilerimizin, emeklilerimizin, çalışanlarımızın ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın daha fazla yanında olabilmek ve ülkemizin büyüme ve istihdam potansiyeline katkı sağlayacak yatırımları daha hızlı tamamlayabilmektir." dedi.