Geri Dön
EkonomiFED FAİZ KARARI NE OLDU? ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell açıklamaları

FED FAİZ KARARI NE OLDU? ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell açıklamaları

FED faiz kararı açıklandı. FED faiz kararı Mayıs 2022 toplantı sonucu tüm dünyayı meraklandırdı. Vatandaşlar FED faiz kararı ne oldu araştırmasına başladı. İşte FED faiz kararı toplantı açıklamaları haberimizde...

FED FAİZ KARARI NE OLDU? ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell açıklamaları

Son dakika haberleri arasında FED faiz kararı da yer aldı. Son dakika Mayıs 2022 FED faiz kararı ne oldu araştırması hız kesmiyor. ABD Merkez Bankası (FED) ile ilgili sorular peş peşe geliyor. İşte FED faiz kararı ve ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell mesajları...Son dakika haberleri arasında FED faiz kararı da yer aldı. Son dakika Mayıs 2022 FED faiz kararı ne oldu araştırması hız kesmiyor. ABD Merkez Bankası (FED) ile ilgili sorular peş peşe geliyor. İşte FED faiz kararı ve ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell mesajları...

FED FAİZ KARARI NE OLDU? SON DAKİKA 2022 MAYIS FED FAİZ KARARI

Fed, küresel piyasalarda son yılların en merak edilen faiz kararını açıkladı. Fed, bir önceki toplantının yapıldığı mart ayında, 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artırmıştı.

Buna göre ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizinde 50 baz puan artışa gitti ve yüzde 0,75-1.00 aralığına yükseltti.

"BİLANÇONUN DARALTILMASINA 1 HAZİRAN'DA BAŞLANACAK"

ABD Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bilançonun daraltılmasına 1 Haziran'da başlanacak. İlk etapta bilanço azaltımına Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacak.

İlk 3 ayın ardından bilanço daraltmadan aylık miktar Hazine kağıtlarından 60 milyar dolara ve mortgage destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltilecek.

Bilanço daraltmanın büyüklüğünü durdurmaya ve yavaşlatmaya rezerv bilançolar rezerv bolluğu ile tutarlı olunduğuna karar verilen seviyenin üzerinde başlanacak.

"Uygun para politikası güçlendirmesi ile enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesi ve iş gücü piyasasının güçlü kalmasını bekliyoruz."
Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz. Çin'de COVID ile ilişkili uygulanan kapatma, karantina tedbirlerinin tedarik zinciri bozulmalarını azdırması büyük olasılık.

ABD ekonomisi için etkileri oldukça belirsiz, ancak kısa vadede bu saldırı ve ilişkili gelişmelerin enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması büyük olasılık. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması devasa insani ve ekonomik zorluklara yol açıyor."

ABD MERKEZ BANKASI BAŞKANI JEROME POWELL ÖNEMLİ MESAJLAR

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell  faiz kararı sonrası şu mesajları verdi: "İş gücü piyasası aşırı sıkı. Ekonomide temel ivme güçlü olmaya devam ediyor. İş gücü talebi çok güçlü. İş gücü arzı bastırılmış durumda. Enflasyon hedefin oldukça üzerinde. Ücretler son yılların en hızlı artışını gösteriyorlar. Tedarikte aksaklıklar öngörülenden daha büyük ve daha kalıcı. Ukrayna savaşının denizaşırı ekonomileri germesi ve bunun ABD'ye sıçramaları olması büyük olasılık.

Enflasyonun fiyat istikrarı ve maksimum istihdama yönelik yarattığı risklere karşı oldukça dikkatliyiz. Faiz oranlarında artışın devam etmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Para politikamız şartlara adapte oluyor ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Bilançonun daraltılması da önemli bir rol oynayacak.Bizim ana politikamız enflasyonu yüzde 2'ye geri getirmek olmaya devam ediyor.

Halihazırda oldukça belirsiz olan artımı daha belirsiz hale getirmekten kaçınacağız. Ekonomi daha sıkı para politikasını kaldırabilir. Amerika daha sıkı para politikasını üstesinden gelebilecek güçte. Enflasyon yukarı yönlü şok yarattığı ve daha fazlası yolda.

"Gerektiğinde politikada değişiklikler yapmaya hazırız. İstihdam yaratımının yavaşlayacağını düşünüyoruz. İş gücü piyasasında arz ve talebin dengeye geleceğini düşünüyoruz."

İş gücü arz ve talebi dengelendikçe ücret enflasyonu yavaşlayacak. Yumuşak bir iniş için iyi bir şansımız var. Ekonomide daralmaya yakın bir noktada değiliz. İş gücü piyasasının gücünü koruyarak enflasyonu aşağı getirmek çok zorlu olacak, yumuşak bir inişi başarmak kolay olmayacak. 75 baz puan faiz artırımı değerlendirilen bir şey değil. 75 baz puan faiz artırımı aktif olarak tartışılan düşünülen bir şey değil.

Gelecek 2 toplantıda 50 baz puan artırımların masada olması değerlendiriliyor. Enflasyonun yataylaştığına dair sadece kanıt görmek istemiyoruz, bu yönde ilerleme istiyoruz. Enflasyonun gerçekten kontrol altına girdiğini görmemiz gerekli. Görmeyi beklediklerimizi görürsek, 50 baz puan faiz artırımı gelecek 2 toplantıda masada olacak.

Nötr faiz oranının neresi olduğu konusunda parlak kırmızı ışık yok. Faizler konusunda eğer daha fazlasını yapmamız gerekir ise bundan çekinmeyiz.

"KISA VADELİ ENFLASYON BEKLEYİŞLERİ OLDUKÇA YÜKSEK"

Eğer daha yüksek faiz oranı gerekir ise bunu yapmaktan çekinmeyiz. Enflasyonist psikolojinin değiştiğine dair güçlü kanıt görmüyoruz. Kısa vadeli enflasyon bekleyişleri oldukça yüksek.

Politika faizini daha normal seviyelere yükseltmek konusunda hızlı hareket etmemiz gerektiğini biliyoruz ve eğer devam etmemiz gerekir ise bunu yapacağız.
Ekonomi oldukça iyi iş çıkarıyor, verimliliğin bu yıl güçlü olmasını bekliyoruz. Ekonomide hiçbir şey bir resesyona işaret etmiyor. Resesyondan kaçınma konusunda iyi bir şansımız var. Ekonomideki arz fazlasını insanları işsiz bırakmadan azaltmak için bir alan olmalı, hiç kimse bunun kolay olacağını söylemedi.
Fed'in politika faizini daha sınırlayıcı seviyelere çıkarmaya ihtiyaç duyması olası, eğer bunu yapmamız gerekir ise çekinmeyiz, bunu yapmaya kesinlikle hazırız.Fiyat istikrarı iş gücü piyasası için kesinlikle zaruri. Fiyat istikrarını başarmak oldukça zorlu olacak. Eğer uygun olduğunu düşünürsek faizleri daha sınırlayıcı seviyelere çıkarırız. Nötr seviyeye ulaştığımızda bu konuda karar masada olacak.

Eğer faizin nötr seviyenin üzerine gitmesinin uygun olduğunu düşünürsek, bunu yapmaktan çekinmeyiz.

Bilançonun daraltılmasına başlamak için seçtiğimiz 1 Haziran sihirli bir tarih değil, sadece o günü seçtik.

İnsanlar bilançonun daraltılmasının yıl içinde 25 baz puanlık bir faiz artırımına eşit etki yapacağını tahmin ediyorlar.

Amerikan halkı ile birlikte çalışacağız, yüksek enflasyonun ne kadar acı verici olduğunu bildiğimizi bilmeleri önemli.

"TÜKETİCİLER BİRAZ DAHA AZ HARCAYACAKLAR"

Para politikası beklentiler yolu ile çalışır, piyasalar bizim ileri dönük yönlendirmemizin güvenilir olduğunu düşünüyorlar.

Faiz arttıkça işletmeler biraz daha az yatırım yapacaklar ve tüketiciler biraz daha az harcayacaklar. Enflasyonu yüzde 2'ye getirmek biraz acı verici olabilir, ancak yüksek enflasyon ile mücadele etmemek daha acı verici olur.

Şimdi verilere uygun hareket etme ve elimizdeki araçlarla enflasyon ile mücadele etme zamanı. Herkes için en iyisi fiyat istikrarına geri dönülmesi.