Ekonomi Gabar petrolünde yeni gelişme: Sondaj faaliyetleri başladı

Gabar petrolünde yeni gelişme: Sondaj faaliyetleri başladı

22.05.2023 - 15:53 | Son Güncellenme:

Gabar'da günlük 100 bin varil petrol üretimine bir adım daha yaklaşıldı. Şehit Aybüke Yalçın-2 kuyusunda sondaj faaliyetlerine başlandı. Temmuz ayı sonu itibarıyla çalışmaların tamamlanması planlanıyor.

Gabar petrolünde yeni gelişme: Sondaj faaliyetleri başladı

Şehit Aybüke Yalçın petrol sahasında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çok sayıda tespit ve üretim kuyusunun lokasyon belirleme süreci tamamlandı.

Haberin Devamı

Şehit Aybüke Yalçın-2 kuyusunda sondaj faaliyetlerine başlandı. Böylece günlük 100 bin varil üretime bir adım daha yaklaşıldı. Kuyuda çalışmaların temmuz sonu itibarıyla 3 bin 150 metre derinlikte tamamlanması planlanıyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, bu yılın ikinci yarısında yeni keşif amaçlı kuyuların sondajını da yapacak.

80 İLA 100 KUYU AÇILACAK

TRT Haber'de yer alan habere göre Şehit Aybüke Yalçın sahası Cizre'ye 20 kilometre mesafede. Sahada 80 ila 100 kuyu açılması öngörülüyor. Petrol, yerin 2 bin 625 metre altından çıkarılacak. Yeni keşfin değerinin milyarlarca dolar olduğu belirtiliyor.

Gabar petrolünde yeni gelişme: Sondaj faaliyetleri başladı

GÜNLÜK TÜKETİMİN 10'DA 1'İNİ KARŞILAYACAK

2022'de 80 bin varil olan Türkiye'nin günlük petrol üretimi, Cudi Gabar'daki keşifle 100 bin varil artacak. Sahadaki üretim, günlük tüketimin onda birini karşılayacak.

Haberin Devamı

GABAR PETROLÜNE "TÜRK LOKUMU" YAKIŞTIRMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Gabar'daki petrole Türk Lokumu ismi verildiğini açıkladı. Bakan Dönmez, petrolün çok kaliteli olduğunu söyledi. "Literatüre yeni bir standart kazandıracağız." dedi.