Ekonomi Kirada yüzde 25 zam sınırı sürecek mi? Bakan Tunç merak edilen soruyu cevapladı

Kirada yüzde 25 zam sınırı sürecek mi? Bakan Tunç merak edilen soruyu cevapladı

25.02.2024 - 10:02 | Son Güncellenme:

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç katıldığı bir TV programında yöneltilen, 'Yüzde 25 kira artışı uzatılmaz mı?' sorusuna, 'Yüzde 25 sınırı Temmuz’da sona eriyor. Maliye Bakanımızın özellikle enflasyon hedefiyle ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor' şeklinde cevap verdi.

Kirada yüzde 25 zam sınırı sürecek mi Bakan Tunç merak edilen soruyu cevapladı

Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için getirilen "yüzde 25 sınırı"nın ne zaman sona ereceği merak ediliyor. Konuyla ilgili son açıklamayı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptı.

Haberin Devamı

Katıldığı bir TV programında kira artışına getirilen sınırlamaya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Tunç, "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu" dedi.

Arabuluculuk sistemiyle evsahibi-kiracı anlaşmazlıklarına çözüm arandığını belirten Bakan Tunç, "Bu tartışmaları sona erdiren bir uygulama başlattık. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık" dedi.