Geri Dön
EkonomiKısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor, bitti mi? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek?

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor, bitti mi? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek?

Pandemi döneminde olumsuz yönde etkilenen işverenler, çalışanlarına devlet tarafından sağlanan kısa çalışma ödeneğinden yararlandırdı. Her ay düzenli olarak hesaplara yatırılan kısa çalışma ödeneği bugün ayın 5'i olmasıyla tekrar gündeme geldi. Peki Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor, bitti mi? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek? İşte konuya ilişkin detaylar...

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor, bitti mi? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek?

Her ayın 5'inde kısa çalışma ödeneği alan vatandaşlar bu ay için meraklandı. 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayan kontrollü normalleşme süreci vatandaşları kısa çalışma ödeneği hakkında arayışa geçirdi. Peki Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor, bitti mi? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihinde sona erdi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ KAPSAMINDA 8 MİLYON KİŞİYE 57 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgını döneminde istihdamı korumak için Mart 2020'de başlatılan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı uygulamaları 1 Temmuz 2021 itibarıyla kontrollü normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte sona erdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Bilgin, salgın sürecinde daha fazla işletmenin başvurabilmesi ve daha çok çalışanın yararlanabilmesi amacıyla kısa çalışma ödeneğinin şartlarının esnetildiğini hatırlatarak "Mart 2020-Haziran 2021 döneminde 506 bin 624 firmadaki 3 milyon 773 bin çalışan kısa çalışma ödeneği uygulamasından faydalandı. Uygulama kapsamında pandemi dönemi boyunca toplam 36 milyar lira ödeme yapıldı." ifadelerini kullandı.

İşten çıkarma yasağı süresince ücretsiz izne ayrılan ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan 3,1 milyon çalışana ise nakdi ücret desteği uygulaması kapsamında 13,9 milyar lira ödeme yapıldığını aktaran Bilgin, "Bu dönemde işini kaybeden vatandaşlarımızı işsizlik ödeneği ile desteklemeye devam ettik. Bu kapsamda 1 milyon 132 bin 769 kişi için 6,4 milyar lira ödeme yapıldı. Kovid-19 salgınının başından bu yana, yani 16 ayda, 7 milyon 966 bin 277 kişi için toplam 57 milyar 10 milyon 796 bin lira kaynak aktarıldı." bilgisini verdi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yanan orman alanı için bekletilen tohumları çalan hırsızlar, yakalandıMersin'in Anamur ilçesinde yanan ormanlık alanların tekrar ağaçlandırılması için bekletilen 450 kilogram kızıl çam tohumunu çalan 4 şüpheli, jandarma tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler