Geri Dön

Kopuz, gayrimenkulde ikinci şirketi kurdu

Türkiye’nin en kalabalık ailelerinden olan Kopuz ailesi, ikinci inşaat şirketini kurdu. Kiler’den sonra gıdadaki bir diğer güçlü isim de böylece inşaata yoğunlaşacağı mesajını verdi

Kopuz, gayrimenkulde ikinci şirketi kurdu

Kopuz Şirketler Grubu’ndan Mustafa Kopuz, oğullarıyla birlikte ikinci inşaat şirketini kurdu. 3 milyon TL yatırımla kurulan şirketin adı Kopuz Gayrimenkul Yatırım Anonim Şirketi. Geçtiğimiz günlerde kurulan şirket, faaliyetlerini Ümraniye'deki genel merkezinden yürütecek. Mustafa Kopuz yönetimindeki şirkette büyük oğul Selçuk Kopuz başkan yardımcılığını, küçük oğul Vahit Kopuz ise yönetim kurulu üyeliğini yürütecek.
Edinilen bilgilere göre şirketin faaliyet alanları şöyle: Her türlü inşaat taahhüt malzemeleri, inşaat makineleri prekast ve prefabrik inşaat üniteleri üretimi yapabilecek komple tesisler kurmak, bu tesisleri oluşturan makine, tezgah, alet ve edevatı imal etmek ve montajını sağlamak, bunlarla ilgili yedek parçaların imalatını ve ticaretini yapmak.
Türkiye'nin en kalabalık ailelerinden olan Kopuzlar, ailenin tümünü bir araya getirmek amacıyla kurdukları Kopuzlar Vakfı'yla da tanınıyor. Kopuz Ailesi mensuplarının Türkiye genelinde sayılarının 30 bini aştığı da ifade edilenler arasında.

Sancak ve Ülker’e satış
Kopuz Şirketler Grubu'na bağlı İstanbul'un önemli marketlerinden 11 şubeye sahip Kopuzlar Market, 2007 yılında Hedef Alliance Holding A.Ş.’nin ortaklarından olan Sancak Ailesi'ne satılmıştı.
Kopuz, bir diğer markası olan Tadım Çay’ın yüzde 50’sini Ülker Grubu’na satmıştı. 2005 yılındaki bu satış işleminden sonra, Ülker Grubu, Tadım Çay’ın sermayesinin 1 milyon TL’den 7 milyon TL’ye yükselttiği yıl olan 2007’de satın aldığı yüzde 50’lik hisseyi Kopuz Şirketler Grubu’na geri verdi.

İnşaat, en eski işlerinden
Kopuz Yapı, ailenin en eski şirketlerinden biri. 1975’te kurulan şirket, o yıllarda ailenin ve grubun arsa, apartman, villa, fabrika, iş merkezi, malikane, ofis, depo ve çevre düzenlemesi gibi işlerini organize etti. Şirketin bu yıllardan beri yaptığı inşaatlar arasında Ömerli'de bir çikolata fabrikası, Çamlıca'da paketleme tesisi ve iş merkezi, Ümraniye'de iş merkezi ve Şile'de malikaneler gibi projeler var.

2005 yılında inşaat atağı
Kopuz Yapı'nın genişletilme kararı ise 2005 yılında alındı. Şile Apartman ve Villa Viya projeleri bu doğrultuda hayata geçirildi. Şile Apartman tamamlanırken, 52 lüks villa olarak Şile'de inşa edilen Villa Viya projesindeki çalışmalar ise sürüyor.

KOPUZ AİLESİ NE YAPIYOR?
Kopuz Şirketler Grubu'nun temeli, 1974 yılında Eminönü Hasırcılar'da toptan ve perakende satış faaliyetleriyle atıldı. 1988 yılında Veliköy'deki 15 tonluk yaş çay işleme kapasiteli fabrikayla çay sektörüne girdi. 1991'de Kopuz Gıda Tic. A.Ş'nin kurulması aile için dönüm noktalarından biri oldu.
Bu yıldan sonra faaliyetlerine sanayi grubu yatırımları, zincir konsept marketler ve dünya markaları distribütörlüklerini de eklemeye başlayan aile, çay alanındaki konumunu, 2002 yılında Rize İyidere'de günlük 100 bin tonluk çay kapasiteli bir fabrikayı bünyesine katarak güçlendirdi.
Daha sonra, Tadımçay, Kopuzçay ve Firuze çay markalı ürünleriyle piyasada yer edindi.
Kopuz Şirketler Grubu, ayrıca tütün sektöründe de etkin bir konuma ulaştı. Grup, JTI International'ın İstanbul Avrupa Yakası'ndaki distribütorlerinden birisi. Merkezi İsviçre'de bulunan JTI International dünyada en çok satılan 5 sigara markasından üçünün sahibi ve 120 ülkede faaliyet gösteriyor.
Kopuz Ailesi,şarküteri, kasap, manav ve balık ürünlerinde uzmanlaşan Tadında Konsept Marketleri ile de 2008 yılında hizmet vermeye başladı. Faaliyete geçtikten 2 ay sonra ise mağaza sayısı 5'e yükseldi.

Gıda devi Kiler'de gayrimenkule girmişti
Türkiye ’nin yerel perakende devlerinden Kiler Grubu, şu anda inşaat sektörünün en güçlü isimleri arasında anılıyor. Önce kendi ihtiyaçlarını gidermek için bir inşaat şirketi kuran Kiler, 2007'de Kiler GYO'yu kurmuştu. Şirketin ticari ve konut yatırımlarının yanı sıra lojistik, depo, antrepo ve Anadolu ’da çeşitli kentlerde alışveriş merkezleri projesi bulunuyor.Levent'te 200 milyon dolar maliyetle 64 kat olarak tasarlanan İstanbul Sapphire, Kiler'in en iddialı projesi.

‘Şifa kaynağı’ urmu dut pekmezi gram ile satılıyorKanser ve tümör hücrelerinin vücuttan uzaklaştırma özelliği ve birçok hastalığa faydasından dolayı ‘şifa kaynağı’ olarak bilinen urmu dut pekmezi, kilo yerine gram ile satılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber