Geri Dön
EkonomiSon dakika: ABD'de enflasyon rakamları açıklandı

Son dakika: ABD'de enflasyon rakamları açıklandı

ABD'de Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Buna göre ülkede Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 8,3 oldu. Beklenti yüzde 8,1 olarak kaydedilmişti.

Son dakika: ABD'de enflasyon rakamları açıklandı

Dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat düşüşleri ve Çin'deki salgın önlemlerinin enerji fiyatlarının soğumasına yol açması nedeniyle ABD'de enflasyon 40 yıllık zirveden geriledi.

Ülkede Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 8,3 olarak açıklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ABD'de Nisan ayında tüketici fiyatlarındaki artışın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 olması yönündeydi.

Mart ayında TÜFE yüzde 8,5 artışla son 40 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti.

50 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI MASADA!

Aylık bazda Nisan ayında enflasyon yüzde 0,3 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,2 olmuştu.

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon göstergeleri de beklentilerin üzerinde geldi. Buna göre ABD'de aylık çekirdek enflasyon yüzde 0,4'lük beklentiye karşın yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Yıllık çekirdek enflasyon ise beklentilerin 0,2 puan üzerinde yüzde 6,2 olarak kaydedildi.

Fed Mayıs toplantısında 2000 yılından beri ilk kez 50 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı. Başkan Jerome Powell Haziran ve Temmuz toplantılarında da faiz oranlarında 50'şer baz puanlık artışın masada olduğu sinyalini vermişti.

KRİPTO PARA VE DEĞERLİ METAL FİYATLARI DÜŞÜYOR

ABD'de Nisan ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası ABD doları güçlenirken, kriptopara ve değerli metal fiyatları düşüyor. 

Bitcoin fiyatı ABD enflasyon verisi sonrasında 30 bin psikolojik sınırını bir kez daha aşağı kırdı ve 29167,70 dolar seviyesini gördü. Şu sıralarda düne göre yüzde 5,6 kayıpla 29261,40 dolar seviyesinde.

Spot altın fiyatı da ABD verisi öncesindeki 1849,72 dolardan 1835,45 dolar/ons seviyesine kadar düştü.