Ekonomi TTK’ya 2 bin işçi alımı başlıyor

TTK’ya 2 bin işçi alımı başlıyor

09.09.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) 2 bin işçi alımını 13 ve 20 Ekim’de yapacaklarını duyurdu.

TTK’ya 2 bin işçi alımı başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TTK’ya 2 bin işçi alınacağı yönündeki açıklamasının ardından Bakan Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TTK’ya işçi alımı sürecini başlattıklarını belirtti. Bayraktar, “Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 2 bin işçi alımına ilişkin süreci başlatıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile Zonguldak için 1500, Bartın için 400, Karabük Yenice için 100 işçi alımı yapacağız” dedi. Bayraktar, kura yoluyla işçi alımlarını 13 Ekim’de Zonguldak’ta, 20 Ekim’de ise Bartın ve Karabük’te yapılacağını bildirdi.

Haberin Devamı

Türkşeker’e 613 işçi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da sosyal medya hesabından, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin (Türkşeker) bünyesindeki fabrikalarda istihdam edilmek üzere çeşitli branşlarda toplam 613 geçici işçi alımı yapılacağını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, işçi adaylarında aranan şartlar 11 Eylül’de Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) internet adresinde yayımlanacak. Başvurular da yine İŞKUR’un internet sitesi üzerinden 11-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Geçici işçilerin 288’i mekatronik bakım onarım teknisyeni, 81’i bilgisayarlı makine teknisyeni, 81’i makine teknisyeni, 80’i kimya teknisyeni, 27’si makine bakım onarım teknisyeni, 21’i elektrik teknisyeni, 15’i tarım makinaları teknisyeni, 10’u inşaat teknisyeni, 5’i bilgisayar teknisyeni, 2’si mekaniker buhar kazanları teknisyeni, 2’si metal teknolojisi teknisyeni ve 1’i endüstriyel otomasyon teknisyeni olarak istihdam edilecek.