Geri Dön
EkonomiTürk CFO’lar iyi CEO olur!

Türk CFO’lar iyi CEO olur!

TÜSİAD Başkanı Bilecik, “Türk CFO’ları son 40 yılda dalgalı ekonomiden dolayı edindikleri tecrübelerle dünyanın her yerinde dört dörtlük CFO olarak hemen pozisyonuna başlar” dedi

Türk CFO’lar iyi CEO olur!

Milliyet Gazetesi’nin sponsorluğunda düzenlenen CFO Summit 2017 zirvesi, şirketlere finansal açıdan yön veren finansçıları biraraya getirdi. Zirvede CFO’ların stratejik rolü masaya yatırılırken, değer yaratma ve şirket stratejisi belirlemede CFO’ların rolü tartışıldı.

Zirve, Türkiye’nin finans/ekonomi alanında en önemli karar alıcılarına ve düşünce önderlerine ev sahipliği yaptı. Zirvede Türkiye’nin önde gelen firmalarının CFO’ları ve üst düzey finans yöneticileri; finans/bankacılık sektöründe çalışan orta ve üst düzey yöneticiler; ekonomi, finans alanında uzman akademisyenler ve sektör danışmanları; ekonomi, finans alanında uzman basın mensupları ve düşünce önderleri; finans yöneticileri ile sıkı iş ilişkisi içerisinde bulunan yönetim danışmanları; önde gelen ekonomist, stratejist, danışman ve sektör duayenleri yer aldı.

BMI (Business Management Institute) organizasyonu, Data Expert ve Fortune Türkiye işbirliğiyle düzenlenen CFO Summit 2017, Türkiye’nin finans-ekonomi alanında en önemli karar alıcılarını ve düşünce önderlerini ağırladı.

Reformlara öncelik

Zirvede konuşan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “İş dünyasının en büyük beklentisi, önümüzdeki 2 yılın en ufak bir seçim hazırlığı dönemi olmadan, hiçbir seçim sohbetini bile yapmadan, ekonomik potansiyelimizi artıracak önemli reformların yapıldığı bir icraat dönemi olması” dedi.

Bilecik, gelişmekte olan ekonomilerin gelişmişlere göre çoğu zaman dalgalı sularda seyrettiğini, CFO’ların finansal veya finansal olmayan riskleri aynı anda yönetmek zorunda kaldığını aktardı. Bilecik, Türkiye’de operasyonları yürüten CFO’ların yüksek tecrübeli olduklarını kaydederek, değişen koşullara kolay adapte olmak noktasında bir problemleri olmadığını vurguladı. Bilecik, “Hatta Türk CFO’ları son 25-30-40 yılda yaşanan dalgalı ekonomi yapılanmadan dolayı edindiği muazzam ve farklı tecrübelerle dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin dört dörtlük bir CFO olarak hemen pozisyonuna başlar” dedi.

Olumlu adımlar

Bilecik, Türkiye’nin son 3 yılı seçimler, Cumhuriyet tarihinde hatta neredeyse dünyada olmayan hain bir darbe girişimi ve referandum süreci ile geçirdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bu olağanüstü dönemde ekonomimizin önemli ölçüde direnç göstererek bir krize sürüklenmemiş olması fevkalade sevindirici olduğu kadar önemli bir başarıdır.”

Kısa vadeli genişlemeci politikalar yerine kalıcı politikalara ihtiyaçları olduğunu dile getiren Bilecik, son dönemde zorluklara rağmen Türkiye’de yapısal reformlar tarafında olumlu adımlar atıldığını aktardı.

‘işin Sırrını’ paylaştılar

İstanbul’da düzenlenen dünkü zirvede, “CFO’luktan CEO’luğa Liderlik Yolculuğu” adlı panel yoğun ilgi gördü. Bir dönem çalıştıkları grupların finans yükünü taşıyan ve buradaki başarılarının ardından şimdilerde CEO’luk koltuğunda oturan isimler deneyimlerini paylaştı, yaşadıkları zorlukları nasıl atlattıklarını ifade ettiler. Renault Mais CEO’su Berk Çağdaş, Zorlu Enerji Grubu CEO’su İbrahim Sinan Ak, KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan ile IC Holding CEO’su Semih Ergür, CFO’lara en tepeye çıkmanın temel kurallarını da anlattı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Kontrolden çıkan kamyon dehşet saçtıYeşilova- Burdur Karayolunda, sürücüsünün kontrolünden çıkan kamyonun traktör ve otomobile çarptığı kazada 1'i çocuk 3 kişi yaşamını yitirdi, 2'si ağır 3 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler