Geri Dön
EmlakEv Alırken Ya Da Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Ev Alırken Ya Da Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Yeni ev almak isteyenler birçok konuda araştırma yapabiliyor. Hem ev alanları hem de satanları yakından ilgilendiren birçok konu bulunuyor. Satılma işlemleri sırasında ödenen tapu harcının, kim tarafından ödeneceği merak konusu haline geliyor. Bireyler kimin ödeyeceğini öğrenmek için araştırma yapabiliyor. Ev alırken ya da satarken tapu harcını kim öder? İşte, tüm detaylar.

Ev Alırken Ya Da Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Ev alırken kişilerin ödemesi gereken bir tapu harcı bulunuyor. Hem alıcı hem de satıcı farklı bir karar vermediği sürece, tapu harçları ortak olarak ödenmesi gerekir. 

Ev Alırken Ya da Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Kişiler ev alacağı zaman bazı konularda fikir sahibi olmak istiyor. Ev satın alınacağı zaman kişilerin yapılan işlemlerle ilgili bazı ödemeler yapması gerekiyor. Herhangi bir devir söz konusu olduğunda, gerekli kurumlara tapu harcının ödenmesi gerekir. Tapu harcının ödenmemesi durumunda, herhangi bir devir işlemi mümkün değildir.

Satıcı ve alıcı, kendi aralarında tapu harcının kim tarafından ödeneceğine karar verebilir. Eğer herhangi bir ortak karar alınmadıysa, tapu harcının yarısı alıcı yarısı satıcı tarafından ödenmelidir. Tapu harçları mülk miktarının %4'ü olarak belirlenir. Eşit miktarda ödendiğinde, alıcıya %2 ve satıcıya da %2 bir ödeme payı düşer. Resmi olarak tapu harcı ödemeleri çoğunlukla eşit miktarda yapılıyor. Satıcı ve alıcılar tapu harçlarıyla ilgili bir anlaşma yaptıysa, kişiler kendi isteği üzerine tapu harçlarını yatırabilir.

Herhangi bir anlaşma bulunmaması durumunda, hem alıcı hem de satıcı ortak olarak tapu harcı bedelini ödemelidir. Tapu harcının kim tarafından ödeneceği kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Ev almak isteyenler işlem yaparken tapu harcıyla karşılaşabilir. Tapu harcını ödemek istemeyen birçok birey, kimin ödeyeceğini doğru olarak öğrenmek istiyor. Tapu harçları alıcı ve satıcının eşit miktarda ödemesi gereken bir harçtır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler