Geri Dön
Gündem24 Kasım tatil mi? Öğretmenler Günü resmi tatiller arasında var mı?

24 Kasım tatil mi? Öğretmenler Günü resmi tatiller arasında var mı?

24 Kasım Öğretmenler Günü bu yıl Salı gününe denk geliyor. Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve çalışanlar ise arayışa koyuldu. 24 Kasım tatil mi, Öğretmenler Günü resmi tatil mi oluyor soruları yoğun ilgi görmeye başladı. İşte 24 Kasım Öğretmenler Günü hakkında bilinmesi gerekenler...

24 Kasım tatil mi? Öğretmenler Günü resmi tatiller arasında var mı?

Öğretmenler Günü, öğretmen mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Peki ülkemizde Öğretmenler Günü neden 24 Kasım'da kutlanır? 24 Kasım Öğretmenler Günü resmi tatil mi?

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ RESMİ TATİL Mİ?

24 Kasım Öğretmenler Günü resmi tatiller arasında yer almıyor.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Düzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli yakalandıDüzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli, yaşanan kovalamaca sonrasında gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler