Geri Dön
GündemALES açıklandı mı? 2021 ALES/1 sonuçları ne zaman açıklanır, nasıl sorgulanır?

ALES açıklandı mı? 2021 ALES/1 sonuçları ne zaman açıklanır, nasıl sorgulanır?

ALES sonuçları için bekleyiş sürüyor. ALES/1 sonuçlarını bekleyen adayların gözü ÖSYM'den gelecek açıklamada. ÖSYM merakla beklenen tarihi duyurdu. Sınav takvimine göre ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

ALES açıklandı mı? 2021 ALES/1 sonuçları ne zaman açıklanır, nasıl sorgulanır?

2021 ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? 2 Mayıs 2021 tarihinde yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları heyecanla bekleniyor. ÖSYM sınav tarihini duyurdu.

ALES SONUÇLARI 2021 AÇIKLANDI MI?

ÖSYM tarafından uygulanan 2021 yılının ilk ALES sınavı ardından sonuçlar için heyecan başladı. Fakat ALES sonuçları henüz açıklanmadı.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES/1 sonuçları ÖSYM takvimine göre 27 Mayıs 2021 tarihinde erişime açılacak. Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sorgulayabilecek.

ALES SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ALES SONUÇLARI KAÇ YIL GEÇERLİ?

Önceki yıllarda ALES puanını kullanıp geçerlilik süresi 3 yıl olarak biliniyordu. Fakat yönetmelik kapsamında gerçekleştirilen değişiklik ile beraber, günümüzde 5 yıl boyunca ALES puanını kullanmak mümkün. Sınava girişten itibaren 5 yıl sonraki sınava kadar aynı puan ALES için değerlendirilebilir.

Okutman, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, çevirici, uzman ve eğitim ile öğretim planlamacısı gibi birçok bölüm kapsamında kariyer planlaması adına ALES puanı kullanılır. 2020 yılı itibariyle de 5 yıl süreli olarak ALES puanını değerlendirmek mümkün. Böylece lisansüstü eğitim için gerekli olan puan elde edilebilir ve 5 yıl süreyle istenildiği zaman kullanılabilir.

2017 yılında alınan karar sayesinde artık ALES puanı elde eden pek çok kişi, bu puanı 5 yıl süreyle kullanma hakkını elde edebiliyor. Böylece bir daha sınava girmeye gerek olmadan, daha sonraki yıllarda gerçekleştirilecek lisansüstü eğitim noktasında kullanmak mümkün hale geliyor. Bu doğrultuda 3 yıldan 5 yıla çıkarılan geçerlilik süresi sayesinde, farklı meslek gruplarına göre lisansüstü eğitim noktasında kullanılabilir.

 

Van'da 306 kilo 845 gram eroin ele geçirildiVan'ın Edremit ve İpekyolu ilçelerinde 306 kilo 845 gram eroin ele geçirildi, 2 şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet