Geri Dön
GündemBartın’da temizlik

Bartın’da temizlik

Bartın’da meydana gelen selden en fazla zarar gören Kumluca beldesine bağlı Zafer köyünde vatandaşların yaraları ekiplerin yardımlarıyla sarılıyor. Sel felaketinde büyük korku yaşadıklarını belirten köylüler kurtulduklarına şükrettiklerini söylüyor

Bartın’da temizlik

Bartın’da etkili olan şiddetli sağanak nedeniyle meydana gelen selden en fazla zarar gören Kumluca beldesine bağlı Zafer köyünde vatandaşların yaraları sarılmaya çalışılıyor. Elektrik direklerinin yıkıldığı afetin ardından hızla bölgeye ulaşan DSİ, Karayolları, İl Özel İdaresi ve belediye ekipleri, köyde yoğun çalışma yürütüyor. Çalışmalara kolluk kuvvetlerinin yanı sıra köylüler de destek veriyor.

Su dakikada 2 metre yükseldi

Zafer köyündeki vatandaşlar, yaşadıklarını unutamıyor. Köyde kardeşiyle market işleten Aydın Güneş (37), gece yağmur yağmaya başladığında sokağa çıktıklarını anlattı. Köyün iki yakasını birbirine bağlayan ana köprünün üzerinden sel sularının geçtiğine şahitlik ettiğini belirten Güneş, “Tekrar geldik, arabalarımızı çektik. Eve çıkıp aşağıya indiğimizde caddeden 2 metre yükseklikte su akıyordu. Eve çıkıp balkonlardan izledik. Bir marketimiz, depomuz vardı. Su seviyesi bir adam boyuna kadar çıktı. Yapacak bir şeyimiz yok. Devletimiz sağ olsun” dedi.

Zafer köyünde lokantacılık yapan Haşim Avcı (60) da büyük bir afete uğradıklarını söyledi. “Ölümle baş başa kaldık” diyen Avcı, gece büyük bir gürültü koptuğunu ardından selin geldiğini anlattı. Selde sürüklenen bir kamyonun evlerine çarptığını ifade eden Avcı, “Yarım saat sürdü. Yaklaşık 50 senedir buradayım, böyle bir şey görmedim. Çok büyük bir afet oldu. En çok etkilenen yer burasıydı. Kamyon çarptığında ev sallandı, ‘Tamam gidiyoruz’ dedik. Allah’la baş başa kaldık. Üçüncü kata kadar çıktık, su dakikada 2 metre yükseliyordu. Çocuklarla helalleşmeye başladık. Zararımız çok ama canımız kurtuldu, buna şükrediyoruz.”

Bartın’da temizlik

‘Kapıyı kırdı, binayı götürdü’

Adem (75) ve Emire Şenol (74) çifti de 3 katlı evlerinde felaketi yaşadı. Adem Şenol şunları söyledi: “Su camların üst seviyesine kadar çıktı, kapıları kırdı. Evin önündeki bahçe duvarını kırdı, araba garajını, serayı yıktı. Binaları alıp götürüyor. Köprü tıkanınca su bizim buraya döndü. 75 yaşındayım bu yaşıma kadar böyle bir şey görmedim.”

D. Karadeniz’de dereler taştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, dün akşam ve bugün için Rize, Ordu, Giresun, Trabzon ile Artvin için şiddetli sağanak uyarısı yaparken, AFAD ise söz konusu kentler için sel ve su baskını uyarısında bulundu. Uyarıların ardından Rize, Ordu ve Ardahan’da sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı.

Rize’de sağanak nedeniyle bazı noktalarda heyelanlar meydana geldi. Çayeli ilçesinde Ağaran Şelalesi taştı. Şelalenin alt kısmında ulaşıma kapanan yolda hasar oluştu. İlçenin Büyükköy beldesine ulaşımı sağlayan yol güzergahındaki yan derelerin taşması sonucu ise çeşitli alanlarda heyelanlar meydana geldi. Yamaçlardan kopan toprak kütleri nedeniyle beldeye bağlı 4 mahalleye ulaşımı sağlayan yollar ulaşıma kapandı.

Ordu Fatsa’da da sağanak nedeniyle binaların giriş katlarında bulunan çok sayıda ev ve iş yeri ile Fatsa Jandarma Komutanlığı’nın bahçesini su bastı. Meşebükü Mahallesi’nde ise heyelan meydana geldi. Karadeniz Sahil Yolu da su altında kaldı. Ardahan merkeze bağlı Sulakyurt köyü ve Göle ilçesine bağlı bazı köylerde sağanak nedeniyle dereler taştı, su baskınları meydana geldi.

Kereste fabrikası suya gömüldü

Zafer köyünde bulunan, 15 bin metrekarelik alandaki kereste fabrikası selde büyük hasar gördü. Sel sularının geçtiği fabrikadaki keresteler, sularla birlikte akıp gitti. 42 yıldır üretim yapılan fabrikanın sahibi Hüseyin Özsoy, 100 kişinin çalıştığını belirterek, “Yukarıdan yoğun bir şekilde su bastırdı sonra fabrikanın yanında bulunan duvarları patlatarak buraya girdi. İçerideki bütün makineleri alıp araçları da alıp sürükledi. Bu fabrika köyün istihdamını sağlıyordu. Zararımız 15 milyon liranın üzerinde. Üç arabamız da suya gitti. Su yok, elektrik yok. Fabrikanın içinde tam 2 metre su yükseldi” dedi.

Sele kapılan Arife Ünal aranıyor

Akörensöküler köyünde ise suya kapılıp kaybolan Arife Ünal’ı (85) arama çalışmaları da devam ediyor. Ünal, Amasra Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı, deniz polisi, İl Jandarma Komutanlığı ve özel arama kurtarma ekipleri tarafından aranıyor. Aramalarda hassas burunlu köpekler de kullanılıyor. Isıya duyarlı dron ile bölge taranıyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Whatsapp üzerinden PCR testi yapan laboratuvara baskınÖzellikle yabancı turistlere WhatsApp üzerinden yollanan kimlik belgesi ile negatif sonuç içeren PCR testi belgesi düzenlediği iddia edilen Esenler'deki laboratuvara, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve polis ekiplerince baskın düzenlendi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler