Geri Dön
GündemBas parayı vur keçiyi! İspanya'dan gelen 12 avcı Tunceli'de huzuru kaçırdı

Bas parayı vur keçiyi! İspanya'dan gelen 12 avcı Tunceli'de huzuru kaçırdı

İspanya’dan yaban hayvanı avlamak için gelen 12 kişilik avcı grubu Tunceli’de gerginliğe neden oldu. Tunceli’de avcılığın yasaklandığını vurgulayan Munzur Koruma Kurulu sözcüsü, ‘Avcılar hakkında suç duyurusunda bulunduk’ dedi

Bas parayı vur keçiyi! İspanya'dan gelen 12 avcı Tunceli'de huzuru kaçırdı

Çiğdem Yılmaz - Yaban hayvanlarını katletmek için İspanya'dan avcıların gelmesi Tunceli'de huzursuzluğa  neden oldu. Avcıların engellenmesi için bölge halkı suç duyurusunda bulunurken, Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, "Tunceli'de av için herhangi bir ihale açılmadı. Bu insanlar nasıl bir izinle geldiler. Ülkemizin açık bir avcılık cennetine dönüştürülmesi doğru değil ve bunun karşısında durmak
zorundayız" dedi.

Tunceli'de son yıllarda kutsal kabul edilen dağ keçilerinin kente gelen avcılar tarafından öldürülmesi vatandaşların büyük tepkisini çekmiş, yapılan eylemler ve imza kampanyalarıyla avcılığın yasaklanması istenmişti. Tuncelililerin mücadelesi sonucu valilik kentte avcılığı yasakladı. Ancak yasaklanmasına rağmen İspanya'dan avcılık için Tunceli'ye 12 kişilik bir avcı grubunun geldiği öğrenildi. Tunceli Öğretmenevi 'ne yerleşen avcıların avlanmasının engellenmesi ve kenti terk etmeleri için Tunceli halkı savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen şunları aktardı: "Avcıların geldiğini dün akşam saatlerinde öğrendik, önceki gün sabah gelmişler. Hatta avlanmak için dün Mazgirt ilçemize gitmişler. İspanya'dan geldiklerini öğrendik. Konuyla ilgi tercüman aracılığıyla kendileriyle konuştuk. Avlamak istedikleri dağ keçilerinin bizler için önemini ve kutsal olduğunu anlatmaya çalıştık. Hassasiyet göstereceklerini söylemişler. Biz hassasiyet değil, tamamen avdan vazgeçilmesini istiyoruz. Sabah konuyla ilgili gidip suç duyurusunda bulunduk.

Bas parayı vur keçiyi İspanyadan gelen 12 avcı Tuncelide huzuru kaçırdı


Bir de, Tunceli'de av için herhangi bir ihale açılmadı. Bu insanlar nasıl bir izinle geldiler onu da bilmiyoruz. Sadece bu avcıların acente aracılığıyla getirildiğini öğrendik. Bölgede geçen yıl, Tunceli Valiliği kararıyla av yasaklandı. Bu yasağın sadece Tunceli'de değil tüm Türkiye'de uygulanmasını istiyoruz. Ülkemizin açık bir avcılık cennetine dönüştürülmesi doğru değil ve bunun karşısında durmak zorundayız. Doğanın dengesi zaten insan eliyle yeterince bozulurken, avcılığa göz yummayız. Zaten insan işgalinden dolayı yaşam alanları iyice daralan bu canlıların yaşamına dokunmayın. Hayvanların öldürülme kararını reddediyoruz ve buna da izin vermiyoruz. İlk günden beri de savunduğumuz şeyi yine söylüyoruz; avcılık spor değil cinayettir. İspanya'dan gelen avcıların kaldığı öğretmen evi polis ablukasında. Sabah erken saatlerde avlanmak için avcılar öğretmen evinden ayrılmış. Daha ne kadar burada kalacaklarını da bilmiyoruz."

Öte yandan hayvanseverler ve STK’lar da avcıları protesto etti. Avcıların konakladığı öğretmenevinin önüne gelen bir grup, ‘Avcılık yasaklansın’ pankartı açarak tepki gösterdi. Alkışlı protestonun ardından grup dağıldı.

Bas parayı vur keçiyi İspanyadan gelen 12 avcı Tuncelide huzuru kaçırdı

97 BİN LİRAYA AVLANIYOR

2021-2022 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı’na göre bu yıl; 233 yaban keçisi (erkek teke) için kota açıldı. Yabancı avcılar tarafından avlanma ücreti bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. En pahalı yaban keçisi ise Adıyaman Akdağ için verildi. Keçinin katledilmesi için 97 bin 200 TL fiyat belirlendi. Çelek Yaban Keçisi için 26 kota açıldı ve fiyatı 4 bin 400 TL olarak belirlendi.

Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
Birçok ilde 'idari izin' kararları! Peş peşe açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
Ömür boyu hapis! El Chapo'nun cezası onandı
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
Eski aşıklar birbirine girdi! Survivor’da Barış ve Nisa arasında gerginlik
Dünya devinden Türkiye hamlesi! 10 şehirde kurulacak, iş ilanları açıldı...
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler