Geri Dön

Dr. Saraç’tan Dr. Öz’e yanıt: ‘Kahvaltıdan vazgeçmeyelim’

ABD’de yaptığı programlarla ünlenen Dr. Mehmet Öz’ün “Kahvaltıya ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum. Acıkmadan yememek gerekir” açıklaması üzerine tartışmalar sürüyor.

Dr. Saraç’tan Dr. Öz’e yanıt: ‘Kahvaltıdan vazgeçmeyelim’

Öz’ün açıklamaları komisyon toplantısına katılmak için TBMM’de bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç’a soruldu. Kendisinin de kahvaltı yaptığını söyleyen Saraç, şu görüşleri paylaştı: “Türk toplumunda, dünyada kahvaltı en önemli öğündür. Bir deyiş var ‘Kahvaltıyı kral gibi, öğlen yemeğini prens gibi, akşam yemeğini fakir gibi yiyin’ diye. Ben buna katılıyorum. Kahvaltı günün en önemli öğünü. Dikkat etmek lazım, klasik Türk kahvaltısı, hamur işleri, ekmekler, simitler, poğaçalar, börekler değil, daha çok protein ağırlıklı. Yumurta, belki bir parça çökelek gibi az yağlı, bol ‘D’ vitaminli, kalsiyumlu bir peynir. Bol yeşillik, üstüne limon sıkarak, olmazsa olmazımız zeytinyağımız, bazen köy tereyağımız, ekşi maya ile mayalanmış tam tahıllı ekmeğimiz, bir dilim kadar. Yanında da alkali bitki çayı, tercihim yeşil çaydır ama klasik Türk çayı da olur şekersiz olmak şartıyla. Bir tatlı kaşığı da bal veya tahin pekmez sağlıklı kahvaltıdır. Kahvaltıdan vazgeçmeyelim.” 

İsrail savaş uçakları Gazze'yi vurmaya devam ediyorİsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ni vurmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber