Geri Dön
GündemDünya Hepatit Günü! Sessiz pandemi

Dünya Hepatit Günü! Sessiz pandemi

Bugün Dünya Hepatit Günü. Dünya genelinde her yıl 1 milyon 300 bin kişi viral hepatitlere bağlı siroz ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Dünya Hepatit Günü! Sessiz pandemi

Türkiye’de ise viral hepatit ile enfekte her 10 kişiden 9’u Hepatit B ve C ile enfekte olduğunu bilmeden yaşıyor. Milliyet’e konuşan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Kovid-19 pandemisinin kronik hepatit hastalarını olumsuz etkilediğini belirtirken, “Sağlık kontrolü ve ameliyat öncesi tarama testleri kronik hepatit B ve C vakalarını saptarken, pandemi imkânı adeta elimizden almış oldu. Hepatiti B, siroz ve karaciğer kanserine neden olurken ölüme sürüklüyor” dedi.

Yılda 10 bin kayıp

Türkiye’de 2 milyon hepatit B, 400 bine yakın da hepatit C hastası olduğunu belirten Tabak, bu grubun yüzde 20’lik dilimi tanıyıp, tedavi edebildiklerini söyledi. Tabak, şunları dedi: “Hepatit B ölümlerini sessiz pandemi olarak tanımlıyoruz. Dünya genelinde her yıl 1 milyon 300 bin kişi bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirirken, Türkiye’de ise yılda 10 bin kişi hepatit B ve C nedeniyle ölüyor. Hepatit türleri kan ve kan ürünleri, steril olmayan aletlerle yapılan tıbbı girişimler, dövme ve piercing, manikür, pedikürün yanı sıra cinsel yolla da bulaşabiliyor. Pandemide sayıları artan madde bağımlılığı ve damar yoluyla uyuşturucu kullanımı hepatitin yayılmasına neden oluyor.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Hava almak için çıktığı balkonda 45 dakika mahsur kaldıAntalya’da hava almak için çıktığı balkonda kapının kapanmasıyla mahsur kalan Sevgi E. (65), itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Yaklaşık 45 dakikalık çalışma sonucu kapıyı açan ekipler, Sevgi E.'yi mahsur kaldığı balkondan kurtardı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler