Geri Dön
GündemEn güzel günlerim Türkiye’de geçti

En güzel günlerim Türkiye’de geçti

Ankara’da 10 yıl Rus elçiliğinde görev yapan Dmitry Peskov ‘Zirve Sohbetleri’ne konuk oldu. Türkiye aşığı olduğunu söyleyen Peskov “Bu ülke hatıralarımda ve kalbimde” diye konuştu

En güzel günlerim Türkiye’de geçti

Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) düzenlediği ’Zirve Sohbetleri’ne konuk olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkçe olarak Türkiye maceralarını paylaştı. Moskova’da Türk dili eğitimi alan ve Ankara’da 10 yıl Rus elçiliğinde görev yapan Peskov konuşmasına, “Uzun süredir yeterince Türkçe pratiği yapamadım” diye başladı. Peskov Türkiye ile tanışmasını ve nasıl Türkiye aşığı oluşunun öyküsünü ise şöyle anlattı:
“Hayatımın önemli kısmı Türkiye’de geçti. Her zaman Türkiye benim hatıralarımda ve kalbimde. Her gün Türkiye aklıma geliyor. Politik ve ekonomik haberlerde hep Türkiye’yi hatırlıyorum. Türkiye ile aslında tesadüfen tanıştım. Türkçeyi öğrenmeden önce Türkiye’yi ilk kez 1980 yılında gördüm. Libya’dan gemiyle Odessa’ya gelirken İstanbul’a uğradık. O zaman darbe vardı. İstanbul’da gemiden çıktık, asker dolu, her kes tabancalı böyle. Korkunç bir tabloydu. Ama işte ne yapalım. Türkçe öğrenmeye başladık.

Milliyet’te çalışmayı düşündüm
Türkoloji bölümünde çok iyi hocalar vardı. Hocalarımız ister istemez size Türkiye’yi sevdiriyordu. Hocalarımızdan biri enstitü başkanı Mihail Meyer o zamanlar Sovyetler Birliği’nde ceza aldığı için dışarıya çıkamıyordu. Ama Türkiye tarihi derslerinde yeniçerinin İstanbul’da nasıl dolaştığını deftere çiziyordu. Hangi sokaklardan geçtiğini, nerede kazan kaldırdıklarını hepsini çiziyordu. 6-7 sene sonra bu sokaklardan geçtim ve hayret ettim Adam hayatında İstanbul’u görmeden defterde ne kadar güzel çizmiş. Yani Türkiye’yi ne kadar öğrenmiş olduğunu düşünün. Bu aşkını bizimle paylaştı. Biz de aşık olduk.
1990’ların başında dışişleri bakanlığında memur oldum. İlk yurt dışı görevim Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ydi. Rahmetli büyükelçi Albert Çernışev ile Türkiye’nin her bölgesini aşağı yukarı gezdik. Gerçekten de hayatımın en mutlu yıllarını Türkiye’de geçirdim. Meslek hayatımın ilk yıllarında Rusya’da ekonomik ve siyasi olarak belirsizlik vardı. Bir ara Milliyet’in Moskova bürosunda çalışmayı bile düşündüm. Sonra diplomatlığa devam etmeye karar verdim.
İstifa etmeden önce Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin AGİT için İstanbul’a geldi. Moskova’ya beni Devlet Başkanlığı’na çağırdılar. Yeltsin istifa etti ama teklif edilen iş baki kaldı. Kremlin’e 2000’de Putin ile birlikte geldim. Seneye 15’inci yılımızı kutlayacağız.
Putin iktidara geldiği vakit Rusya paramparça olacaktı. Dış borçlar, sefalet, Kafkasya’daki savaş. İktidar oligarkların elindeydi. Ordu zayıftı. Tek kutuplu sistem uluslararası ilişkilerde hepimizi zor duruma soktu. Putin, ülkeyi toparladı ve Rusya’yı Rusların yine dünyada kendi vatanıyla gurur duyduğu bir ülke yaptı.

‘İyi komşu kötü akrabadan iyidir’

Ukrayna krizinin perde arkasını da anlatan Peskov’un “Oradaki karanlık eller aynı senaryoyu Taksim’de de gerçekleştirilmeye çalıştı. Ama Türkiye güçlü olduğu için oyuna gelmedi. İyi komşu kötü akrabadan iyidir. Bizim için Türkiye’nin değeri çok büyük” sözleri büyük alkış aldı.

Peskov’un kızı da Türkoloji okuyacak

Putin’in sesi olarak bilinen Dmirty Peskov’un kızı babasının izinde. Peskov’un Ankara’da doğan büyük kızı Liza (Elizabet) Türkoloji okumaya karar verdi. Liza’nın Türkoloji okuyacağı haberini konferans sırasında, Rus Türk İşadamları Birliği RTİB’in Genel Sekreteri Vladimir Solotsinskiy konuklarla paylaştı. Peskov kızı Liza için, “O Çağ Hastanesi’nde doğmuştu, Türk de sayılır. Eğer pasaport verseler alırdık” diye espri yapmıştı. Peskov’un ayrıldığı eşi de Türkçe biliyor. Yani “aile boyu” Türkçe ve Türkiye tutkuları biliniyor.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-9 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet