Geri Dön
GündemİBB kreş başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler? İBB kreş ücretli mi, ne kadar? İBB kreş yerleri nerede?

İBB kreş başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler? İBB kreş ücretli mi, ne kadar? İBB kreş yerleri nerede?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kreş imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar, İBB kreş başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler sorularına cevap arıyor. Aynı zamanda evine yakın noktada olup olmadığını öğrenmek isteyenler İBB kreş yerleri nerede araştırmasında bulunuyor. Peki İBB kreş ücretli mi, ne kadar? İşte İBB kreşleri hakkında bilinmesi gerekenler...

İBB kreş başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler? İBB kreş ücretli mi, ne kadar? İBB kreş yerleri nerede?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kreşleri hakkında bilgi almak isteyen ebeveynler peş peşe sorularını internet üzerinden araştırıyor. Çalışan anne - babalar çocuklarını kreşe vermeyi düşünüyor. Durum böyle olunca da her imkandan detaylı bilgi almak istiyor. Peki İBB kreş başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler? İBB kreş ücretli mi, ne kadar? İBB kreş yerleri nerede?

İBB KREŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular öncelikle web sitesi üzerinden alınacaktır. Başvuruların online olarak sonlanmasının ardından yerleşkelere gidilerek kontenjan doğrultusunda kapıdan başvurular da yapılabilir. Ayrıca 153 üzerinden de yönlendirmeler gerçekleştirilecektir.

İBB KREŞ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ
 

İBB KREŞ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

"İBB Yuvamız İstanbul Online Eğitim Başvuru Genel Koşulları

"Yuvamız İstanbul olarak Online hizmetlerimizi heyecanla sürdürüyoruz.

Bütünleşik olarak planlanan Online Anne Baba Okulu ve Online Oyun Grupları 17 Ocak 2022 tarihinde başlayacaktır. Anne Baba okulu için 16 Ocak 2022 tarihinde tanıtım toplantısı gerçekleştirilecektir.

Ön başvurularımız 03 Ocak 2022 sabahı 09:00 tarihinde başlayacak; 12 Ocak 2022 akşamı 22.00 tarihine kadar devam edecektir.
Yuvamız İstanbul ve WISE Akademi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan Anne Baba Okulu hem anne hem de babalara birlikte katılım imkanı veren, 8 hafta sürecek olan bir destek eğitim programıdır.

Doğum tarihi 1 Eylül 2015-31 Mart 2017 tarih aralığında doğan çocukların ebeveynleri Anne Baba Okulu’ndan yararlanacaktır.

Online Anne-Baba Okulu’nda, aşağıda paylaştığımız yaşadığınız sorunların ele alındığı, çözüm odaklı grup çalışmaları yapılacaktır;

Çocuklarınızla birlikte izleyeceğiniz ebeveyn-çocuk tiyatro oyunu

Sadece siz anne-babaların katıldığı etkileşimli seminer söyleşiler

Yine yalnızca anne-babaların katılacağı ebeveynlik atölyeleri

Çocuklarınızla birlikte katılacağınız ebeveyn-çocuk atölyeleri

Anne ve babaların katıldığı geri bildirim gerçekleştirilecektir

5. Online Anne Baba Okuluna katılan ailelerin 4-6 yaş arası çocuklarının devam edeceği Online Oyun Grupları da 8 hafta sürecektir ve her gün 45 dk. yapılacaktır.

Doğum tarihi 1 Eylül 2015-31 Mart 2017 tarih aralığında doğan çocuklar bu gruplardan yararlanacaktır.

Çocukların online eğitim sırasında kullanabilecekleri bir bilgisayar, yeterli internet erişimi ve eğitim sırasında destek sağlayacak bir yetişkin ve formada belirtilen malzemenin bulunması gerekmektedir. Çocukların eğitimi Microsoft Teams üzerinden yapılacak olup öğretmenler yönlendireceklerdir.

Bu program Türkçe yapılacaktır ama çocuklar aynı zamanda İngilizce ile tanışacaklar, küçük bir anaokulu programına dahil olacaklardır.

Spor İstanbul A.Ş. desteğinde hareket eğitimi alacaklardır.

Obeziteyi Değiştiren Şehir: İstanbul projesi dahilinde Novo-Nordisk ile de işbirliği yapılarak obezite farkındalığı, sağlıklı besinler ve beslenme konularında eğitimde yer verilecek ve çeşitli etkinlikler yapılacaktır.

6. Lütfen başvuru formunu dikkatle doldurarak başvurunuzu tamamlayınız. Kontenjan kısıtlı olup katılım şartlarına uygunluk ve başvuru sırası gözetilecektir."

İBB KREŞ ÜCRETLİ Mİ, NE KADAR?

Yuvamız İstanbul ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının okul öncesi hizmetlerden yararlanmakta yaşadığı fırsat eşitsizliğini azaltmak için etap etap hayata geçirilmektedir. Yuvaların imkân ve kapasitelerinin sınırlı olması sebebiyle çocukların bu hizmetten hiçbir müdahaleye açık olmayan bir puantaj sistemi geliştirilmiştir Bu puantaj sisteminin amacı, yuvaların imkân ve kapasitelerinin sınırlı olması sebebiyle kayıtta önceliğin desteğe en çok ihtiyaç duyan ailelerin çocuklarına verilmesini sağlamaktır.

Puantaj sisteminde, aile geliri başta olmak üzere çok sayıda sosyal ve ekonomik faktör dikkate alınır, en temel faktörler doğrultusunda her çocuk için bir puan belirlenir. Sıralama bu puan sistemine göre yapılacaktır. Aileler ön kayıt esnasında verdikleri bilgileri, belgelerle kanıtlamak durumundadır. Yuvaya kaydolmak için gerekli şartları sağlayan çocuklar; puantaj usulüne göre kayıt öncelikleri belirlenir. Yuva kabulü ücretli, %50 indirimli ve ücretsiz olmak üzere 3 şekilde yapılacaktır. Başta indirimli ve ücretsiz kabul alan aileler olmak üzere gerekli hallerde sosyal tespit incelemesi yapılacaktır.

Değerlendirmelerin sonucunda yuvaya kabul edilen çocuklar puantaj durumuna ve sosyal inceleme raporuna göre, yuva programından %70 kabul kontenjanında 690 TL ücret ile , %20 kabul kontenjanında 345 TL indirimli ücret ile %10 kabul kontenjanında ücretsiz yararlanmaya hak kazanırlar.

Yuva ücreti 07:30-17:00 saatleri arasında verilen hizmet karşılığı olarak belirlenmiştir. Çalışma koşulları nedeni ile akşam 19:00’a kadar hizmetten yararlanmak isteyen İBB personeli veliler belirlenen ücrete ek olarak %15, İBB personeli haricindeki veliler %25 daha fazla ücret öder. Ücretlere K.D.V dâhildir.

*Kişi Başı Hane Halkı Geliri TUİK Yoksulluk Sınırı ile Asgari Ücretin 1/3’ün Üstünde Olan Aileler İçin Yararlanma Koşulu

**Asgari Ücretin Hane Halkı Kişi Başı Geliri 1/3’ün Altında Olanlar İçin Yararlanma Koşulu

İBB KREŞ YERLERİ NEREDE?

AVRUPA YAKASI

AVCILAR / Yeşilkent Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BEYLİKDÜZÜ / Kavaklı Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
ESENYURT / Akçaburgaz Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
KÜÇÜKÇEKMECE / Söğütlüçeşme Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
SİLİVRİ / Yeni Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
SULTANGAZİ / Uğur Mumcu Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BEYOĞLU / Örnektepe Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
SİLİVRİ / Selimpaşa Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BAKIRKÖY / Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BAŞAKŞEHİR / Başak Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BAŞAKŞEHİR / Kayabaşı Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BAHÇELİEVLER / Zafer Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BAHÇELİEVLER / Kocasinan Mah Çocuk Etkinlik Merkezi
GÜNGÖREN / Gençosman Mah. Çem Çocuk Etkinlik Merkezi
GAZİOSMANPAŞA / Barbaros Hayrettin Paşa Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
BÜYÜKÇEKMECE / Tepecik Ulus Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
ÇATALCA / Kaleiçi Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
ESENLER / Namık Kemal Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
KÜÇÜKÇEKMECE / Halkalı Merkez Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
KÜÇÜKÇEKMECE / Hurriyet Cumhuriyet Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi

ANADOLU YAKASI

PENDİK / Velibaba Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
SANCAKTEPE / Yunus Emre Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
SULTANBEYLİ / Mimarsinan Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
PENDİK / Sülüntepe Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
KARTAL / Yunus Emre Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
KARTAL/ Yakacık Hürriyet Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
MALTEPE / Fındıklı Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
MALTEPE / Gülsuyu Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
SANCAKTEPE / Samandıra Eyüp Sultan Mah. Çocuk Etkinlik Merkezi
SANCAKTEPE / ÖZGEM (İşitme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi)