Geri Dön
Gündemİki doz yüzde 83.5 etkili

İki doz yüzde 83.5 etkili

Çin şirketi Sinovac’ın yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği “CoronaVac” aşısının Türkiye’de yürütülen Faz-3 çalışmalarının sonuçları saygın tıp dergisi The Lancet’te yayımlandı.

İki doz yüzde 83.5 etkili

AYKUT YILMAZ Ankara - Yayımlanan çalışmaya göre Faz-3 çalışmaları Türkiye’de 24 merkezde gerçekleştirildi. 14 Eylül 2020 ile 5 Ocak 2021 arasındaki çalışma kapsamında 18 ila 59 yaş arasındaki 10 bin 218 yetişkin, 2 doz aşı (6650) veya plasebo (3568) almak üzere rastgele belirlendi. Yaş ortalaması 45 olan katılımcıların 5907’si yani yüzde 58’i erkeklerden oluştu. İlk dozun uygulanmasından sonra aşı grubundaki 87 katılımcı ve plasebo grubundaki 98 katılımcı çalışmadan çıkarıldı. Aşı grubundan 4 katılımcı da 59 yaşın üzerinde olmaları nedeniyle ikinci dozdan sonra çalışmadan çıkarıldı. Toplam 10 bin 29 katılımcı etkinlik analizine ve 10 bin 214 katılımcı da güvenlik analizine dahil edildi.

Dokuz semptomatik vaka

Çalışmaya göre, ortalama 43 günlük izlemden sonra toplamda 150 Kovid-19 vakası, PCR ile teyit edildi. İkinci dozdan 14 gün sonra, aşı grubunda dokuz semptomatik Kovid-19 vakası, plasebo grubunda ise 32 vaka bildirildi. Yapılan analizler sonucunda aşının etkinliğinin yüzde 83.5 olduğu belirtildi. Aşının yol açtığı bağışıklık yanıtına yönelik analize aşı grubundan 981 ve plasebo grubundan 432 kişi olmak üzere toplamda bin 413 katılımcı dahil edildi. CoronaVac, aşı olanların yüzde 90’ına karşılık gelen 880 kişide antikor yanıtına neden oldu.

Kolda ağrı

Çalışmaya göre, Türkiye’de çalışmaya dahil edilen 10 binden fazla katılımcı arasında ciddi bir yan etki veya ölüm vakası bildirilmedi. Sadece 1862 katılımcıda toplam 3845 yan etki bildirildi. Yan etkilerin büyük kısmı hafif yan etkiler ve enjeksiyondan sonraki 7 gün içerisinde meydana geldi. Bildirilen yan etkilerin yüzde 90’ı “yorgunluk, enjeksiyon bölgesinde ağrı ve kas ağrısı” oldu. Çalışma süresi boyunca ciddi bir yan etki veya ölüm kaydedilmezken, yalnızca tek bir yan etki için (alerjik reaksiyon) hastaneye yatış gerekti.

EMA onayı alabilir

Çalışma ile CoronaVac aşısının semptomatik Kovid-19 hastalığına karşı güçlü etkinliği olduğu ve yan etkisi açısından güvenli olduğu, Faz-3 çalışmasıyla dünyaya duyrulurken, çalışmanın Avrupa İlaç Ajansı (EMA) sürecine de olumlu etki yapabileceği belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği CoronaVac’ın Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) aldığı bir acil kullanım onayı bulunmuyor.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'de Göbeklitepe dikilitaş replikasını ziyaret ettiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi yerleşkesinde sergilenen Anadolu'nun 12 bin yıllık mirası Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasını ziyaret etti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner