Geri Dön

İki kolunu kaybetti ama pes etmedi! Resimlerle yaşama tutundu

›› 6 yaşındayken yüksek gerilime kapılarak iki kolunu kaybetti. Köylüler ailesine “Nasılsa ölecek boşuna uğraşma” dedi. 6 ay kömürlükte yaşam mücadelesi verdi. Bacağı kesilmesin diye babası hastaneden kaçırdı.›› Ağzıyla resim yapmayı 18 yaşına kadar kaldığı çocuk esirgeme yurdunda öğrendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağzıyla yaptığı portreyi hediye eden Yusuf Akgün yürekleri burkan hayat hikâyesini Milliyet’e anlattı

İki kolunu kaybetti ama pes etmedi! Resimlerle yaşama tutundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “Engelli Vatandaşların ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumları’na Yerleştirilmesi Töreni’nde ağzıyla yaptığı portreyi hediye eden Yusuf Akgün, yürekleri burkan hayat hikayesini Milliyet’le paylaştı.

Iğdır’da henüz 6 yaşındayken elektrik direğine çıktığı sırada yüksek gerilime kapılan Akgün, hastaneye kaldırıldı. Akgün’ün, iki kolu da kesildi. Bacaklarının da kesileceği belirtilen Akgün, bir gece yarısı babası ve amcası tarafından hastaneden kaçırıldı. Akgün, altı ay yayladaki kömürlükte yaşam mücadelesi verdi.

KÖYLÜLERE ALDIRMADI

Ayakları kesilmekten son anda kurtarılan Akgün, kendisine geldiğinde bu kez köylüler ile mücadele etmek zorunda kaldı. 7 yaşındayken köylüler babasına “Biz sana bir iğne ayarlayalım. Dağlık bir alanda, kimse de bilmez orada uyut, götür bir yere göm. Nasılsa ölecek boşuna uğraşma” dedi. Çocuğunun yaşama tutunması için çabalayan baba, bu kez oğlunu Çocuk Esirgeme Kurumu’na teslim etti.

Akgün bu sırada elektrik çarpmasından sonra bölgesel felç geçiren vücudunun yavaş yavaş toparlanmaya başladığını belirterek “Daha sonra yeniden ayaklandım” diye konuştu.

18 yaşına kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kaldığını belirten Akgün, “Bu sırada yazmayı öğrendim. Ağzımla kalem tutmayı öğrendim” dedi. Resim yapmaya çocuk yurdunda başlayan Akgün, resmin yanı sıra yüzme ve atletizmle de uğraşarak uluslarası alanda dereceler elde etti. Daha sonra Atılım Üniversitesi Moda Tekstil ve Tekstil Mühendisliği Bölümünü burslu olarak bitiren Akgün, mezun olduktan sonra engelli çocuklar başta olmak üzere çocukların yüzme dersi, resim dersi gibi sosyal aktiviteler gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

'45 DAKİKADA SAHNEDE YAPTIM'

Erdoğan’a hediye ettiği portreyi 45 dakikada yaptığını söyleyen Akgün, “2018’in başında verilen bir karar. Meclis Başkanlığı’ndan gelen bir talepti. ‘Cumhuriyetimizin cumhurbaşkanları adlı bir koleksiyon yapabilir misin?’ dediler. Ben de şubatta başladım. 4 ayda bitirdim. 12 adet portre yaptım verdim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel portrelerini Külliye’de 45 dakikada sahnede tamamladım. Kendilerine hediye ettim. Bütün eserleri ağzımla yaptım” diye konuştu.

İki kolunu kaybetti ama pes etmedi Resimlerle yaşama tutundu

'HEDEFİM ANTALYA FİLM FESTİVALİ'

Resimle ilgili ilk koleksiyonun “Yeşilçam’ın Renkleri” olduğunu belirten Akgün, 60 parçadan oluşan koleksiyonun 1960-1990 dönemini kapsayan 60 film içerisinden yakın çekim sahnelerinden yola çıkarak 1.5 yılda tamamlandığını söyledi. Akgün, “Hedefim resimleri Antalya Film Festivali’nde sergilemek” dedi.

Esenyurt'ta 30 katlı binada patlamaİstanbul Esenyurt'ta 30 katlı binanın 9 katında henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Patlamanın ardından çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken yaralılar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Olay yerindeki çalışmalar sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet