Geri Dön

İSKİ su kesintisi | Sular ne zaman gelecek?

Su kesintisi hangi bölgelerde var? İstanbul'da su kesintisi yaşanan bölgelerde suların ne zaman geleceği İSKİ tarafından internetten sorgulanabiliyor. Peki, İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Su kesintisi yaşanan ilçeler hangileri?

İSKİ su kesintisi | Sular ne zaman gelecek?

İSKİ, su kesintisi yaşanacak bölgeleri listeliyor. 7 Temmuz 2020 İstanbul'da su kesintisi yaşanan bölgeler 'arıza kesinti' başlığı altında görüntülenebiliyor. İşte Bugün İstanbul'da su kesintisi yaşanan bölge.

İSKİ SU KESİNTİSİ - SULAR NE ZAMAN GELECEK?

Silivri - Gümüşyaka Merkez Mahallesinde basınç düşüklüğü nedeniyle su kesintisi yaşanacak. Çalışmanın tahmini olarak 7.7.2020 saat 17.00 civarı bitirilmesi öngörülmektedir.

ŞİLE'DE YAŞANAN SU SIKINTISI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

İstanbul’un turizm beldelerinden Şile’de su sorunu yaşanıyor. Bazı mahalle ve köylerde 3 güne yakın süre su verilmezken, gün aşırı su kesintileri olduğu öğrenildi. Vatandaşlar su bulamayınca bidonlarla İSKİ tankerinin önünde kuyruğa girdi. Şileliler bu manzaraya, “1990’lı yıllara geri döndük” sözleriyle isyan etti.

‘COVID’E RAĞMEN SUSUZUZ’

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ‘basınç düşüklüğünden kaynaklı su kesintisi yaşandığını’ açıkladı. İlçedeki vatandaşları bilgilendiren AK Parti’li Şile Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İSKİ ile irtibata geçilmiş olup, su kesintisinin basınç düşüklüğünden kaynaklandığı bilgisi alınmıştır” denildi. Bu açıklamaların üzerine 57 saattir sularının kesik olduğundan yakınan Şileliler, tepkilerini sosyal medyadan gösterdi:

Şebnem Aksu Batur: “Arıza-kesinti” adı altında resmi sayfada var zaten. Her gün gece 12’ye, 2’ye kadar “basınç azalması” diye bir şey olmaz. Turist değiliz, biliyoruz. Şile Alacalı köyü 3 gündür COVID’e rağmen susuz.”

Ecem: “Taş çağında değiliz, 2020 İstanbulundayız, gerekirse gelip su dağıtsınlar.”

Burcu Şimşek: “Şile’deki su kesintisi ile ilgili yoğun kullanıma bağlı basınç düşüklüğü açıklamanız çok manasız. Şile her hafta sonu dolar. 5 yıldır ilk defa su kesintisi yaşıyoruz. Yoğun kullanım gece 2’ye kadar mı sürüyor? ‘Basınç düşük ne yapalım’ diyerek bekliyor musunuz yani?

‘ŞİLE 2020 MANZARASI’

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Binpınar da durumu, sosyal medya hesabından, “İstanbul Şile, 2020 manzarası. İstanbul Şile 1994’lü yıllara dönmüş . İki gündür evlere su verilmeyince, Vatandaşlar tankerlerden bidonlarla evine su doldurup götürmeye çalışıyorlar!.. 25 senelik emeklere yazık olmasın...” sözleriyle paylaştı.

‘GEÇMİŞE YOLCULUK’

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da Şile’den su bidonlarıyla su alan vatandaşların fotoğrafını paylaşıp, şu sözlerle göndermede bulundu: “CHP’li İBB’den tarihi hizmet. Geçmişe yolculuk başladı, 1994 öncesi CHP İstanbul’una dönüş... İstanbul’a bu kâbusu yaşatan Başkan’a kısaca EkoFelaket diyoruz!”

 

 

İBB'DEN AÇIKLAMA: HAFTA SONLARI NÜFUS ARTIYOR, BASINÇ YETMİYOR

İBB’den yapılan açıklamada, yaz aylarında hafta sonları Şile’nin günübirlik nüfusunun 1 milyonu bulduğunu, bu nedenle yaz aylarında özellikle de pazar günleri ilçenin üst kotlarında su basıncı sorunu yaşandığı belirtildi ve şöyle dendi: “Şile İçmesuyu Arıtma Tesisi, 1994 yılında günlük 11 bin metreküp kapasite ile inşa edilmiştir. Tesis aynı kapasite ile hizmet etmeye devam etmektedir. Şile’nin nüfusu ise sadece son 13 yılda, yani 2007 yılından bugüne yüzde 48 artarak 25 binden 37 bine çıkmıştır. Bir turizm bölgesi olan Şile’de hafta sonu günübirlik nüfus ise 1 milyona ulaşmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında özellikle de pazar günleri Şile ilçesinin üst kotlarında su basıncı sorunu yaşanmaktadır.

ACİL ÇÖZECEĞİZ

Bu hususa çözüm bulmak gayesiyle ilave 20 bin metreküp/günlük arıtma tesisi inşaatı 2018 yılında ihale edilmiş olup bu yıl sonunda devreye alınacaktır. Ayrıca, İBB ve İSKİ Şile’deki bu soruna acil çözüm bulmak için de çalışmalarına başlamış olup kısa sürede çözüm sağlanacaktır.”

HÜRRİYET

Berat Albayrak açıkladı: Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli varBakan Albayrak, "Ekonomide MİLLİ BAĞIMSIZLIĞIN bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli canı pahasına SAYISIZ kere ÖDEDİ. Sıra bizde! Biz BUGÜN bağımsızlık mücadelesinde taşın altına elimizi değil, YÜREĞİMİZİ koyuyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber