Geri Dön
Gündemİşte teröristlerin adliyeye giriş görüntüleri

İşte teröristlerin adliyeye giriş görüntüleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerin adliyeye ve şehit edilen savcı Kiraz'ın odasına giriş görüntülerini paylaştı Başsavcılık şehit Savcı Kiraz'ın otopsi sonucu ve operasyonla ilgili de açıklama yaptı. Açıklamada "Şehit Cumhuriyet Savcımızın otopsi sonucu elde edilen bilgilere göre Cumhuriyet Savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7.65 çaplı silah olduğu tespit edilmiştir" denildi.

İşte teröristlerin adliyeye giriş görüntüleri

Teröristlerden birinin avukat girişinden elinde cübbeyle, diğer teröristin ise vatandaşların girdiği kapıdan arama yapılarak adliyeye girdiği görülüyor.
Fotoğraflarda Yayla ve Doğruyol'un adliye içerisinde koridorlarda yürüyüşleri ve daha sonra buluşmaları, ardından savcı Kiraz'ı şehit ettikleri odaya girişleri yer alıyor. Fotoğraflarda teröristlerin giriş çıkış saatleri de bulunuyor. Görüntülerde iki teröristin adliyeye takım elbise ile girdiği görülüyor. Yayla'nın elinde de avukat cübbesi var.

Görüntülerde saldırganlardan biri, saat 11:25'de adliyenin C Kapısından giriş yaptığı görülüyor. D Kapısından giren diğer saldırganla bankaların bulunduğu alanda buluşan iki terörist, yaklaşık 1 saat sonra saat 12:19'da adliyenin 6. katına çıkarak koridorda keşif yapıyor.Görüntülerde iki teröristin de takım elbiseli olduğu ve birinin avukat cübbesi taşıdığı anlaşılıyor.

Saldırganlar Savcı Kiraz'ın odasının önünden geçtikten yaklaşık 10 saniye sonra bir güvenlik görevlisi de görüntülerde beliriyor. 2 dakika boyunca 6. kattaki koridorda dolaşan saldırganlar, saat 12:21'de savcının odasına giriyor. Saldırıdan yaklaşık 1 dakika önce ise bir kadın avukat savcının odasından dışarı çıkıyor

SAVCILIKTAN OTOPSİ VE OPERASYON AÇIKLAMASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, operasyon ve şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın otopsi sonucuyla ilgili açıklama yaptı. Başsavcılık, teröristlerin silahıyla Kiraz'ın başına bitişik atış olacak şekilde ateş edildiğini duyurdu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın adliyedeki odasında rehin alınmasının ardından yapılan operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. 2 sayfalık açıklamada Salihoğlu, "31 Mart 2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın çalışma odasında görevini ifa etmekteyken iki silahlı terörist tarafından rehin alınması ve uzun süren görüşmelere rağmen teröristlerin teslim olmayıp, Cumhuriyet Savcımızı şehit etmesi olayıyla ilgili olarak gerek yazılı, gerekse görsel ve sosyal medyada çıkan bazı haberlerde Cumhuriyet Savcımızın polislerce öldürüldüğü, teröristlerin içeriye bomba ile girdikleri, içeride bomba patlattıkları , şehit Cumhuriyet Savcısının otopsisinin yapılmadığı ve buna benzer eksik, maksatlı, yanlı yayınlar yapılmakta olduğu müşahade edilmiştir." dedi.

Başsavcı’nın açıklaması şöyle:

-Olayın başından sonuna kadar Cumhuriyet Başsavcılığımız ve emniyet birimleri koordineli ve birlikte hareket etmişlerdir.

-Öncelikle herhangi bir silah kullanılmaksızın ve kimseye zarar gelmeksizin rehin alma işleminin sonlandırılması amaçlanmıştır.

SEZGİN TANRIKULU İÇİN İLGİNÇ İFADELER

Bu bağlamda İstanbul Baro Başkanı Sayın Ümit Kocasakal, Avukat Şükriye Erden ve özellikle Sami Elvan’ın terörislerle iletişimleri sağlanmış, uzun görüşmelere rağmen teslim olmamışlardır. Teröristlerin görüşmek istediği Avukat Sezgin Tanrıkulu kendisine ilk ulaşıldığında adliyeye geleceğini belirtmesine rağmen adliyeye gelmediği gibi kendisine ulaşılmak istendiğinde telefonlara da çıkmamıştır.

GÖRÜŞME DEVAM EDERKEN SİLAH SESLERİ GELDİ

Görüşme devam etmekteyken Cumhuriyet Savcımızın odasından peş peşe silah sesleri gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz yasal müdahalede bulunmuşlardır. Bu esnada teröristlerde güvenlik güçlerine silahla karşılık vermişlerdir.

-Çatışma bittiğinde Cumhuriyet Savcımız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, yapılan tedaviye rağmen hayata döndürülememesi üzerine şehit olmuştur.

7.65 TABANCA VE ÇOK SAYIDA BOŞ KOVAN BULUNDU

-İki terörist ise suçta kullandıkları 7.65 mm çaplı Fransız model tabanca ve bu silaha ait çok sayıda boş kovan, dolu mermi ile ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir.

SAVCININ BAŞINA BİTİŞİK ATIŞ YAPTILAR

-Şehit Cumhuriyet Savcımızın 1 Nisan 2015 saat 01.30’da Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonucu elde edilen bilgilere göre Cumhuriyet Savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7.65 çaplı silah olduğu tespit edilmiştir.

ÇANTADAN BOMBA ÇIKMADI

-Teröristlerin yanlarındaki çantada bomba olabileceği düşüncesiyle fünye ile kontrollü patlatıldığı, çantada bomba bulunmadığı tespit edilmiştir.

ADLİYEYE BÖYLE GİRDİLER

-Teröristlerde bir tanesinin adliyeye elinde avukat cübbesiyle sahte olduğu düşünülen avukat kimliği ile içeriye üst araması yapılmadan girdiği güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma etkin bir şekilde sürdürülmekte olup, tamamlandığında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."