Gündem Kira beyannamesi nasıl verilir 2022? || Kira gelir vergisi nasıl ödenir, beyanname ne zamana kadar verilecek, son gün nedir?

Kira beyannamesi nasıl verilir 2022? || Kira gelir vergisi nasıl ödenir, beyanname ne zamana kadar verilecek, son gün nedir?

24.03.2022 - 17:06 | Son Güncellenme:

Kira beyannamesi ve kira gelir vergisi ödeme ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Kira vergisi ödeme gününün bitmesine saylı günler kaldı. Kira gelirleri ile ilgili vergi mart ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki taksit ile ödeniyor. Peki kira beyannamesi nasıl verilir 2022? Kira vergisi nasıl ödenir?

Kira beyannamesi nasıl verilir 2022 || Kira gelir vergisi nasıl ödenir, beyanname ne zamana kadar verilecek, son gün nedir

Kira beyannamesi hesaplaması ve ödeme tarihleri gündemde araştırılan konular arasında bulunuyor. Kira beyannamesi verecek olanlar kira gelir vergisi hesaplamayı merak ediyorlar. Kira beyannamesi vergi dairesine gitmeden veriliyor. Peki kira vergisi nasıl ödenir, kira beyannamesi nasıl verilir 2022?

Haberin Devamı

KİRA BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?

Kira geliri olanlar 31 Mart tarihine kadar beyannameleri vermeleri gerekiyor. Gelir vergisi beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik uygulamalarından "Hazır Beyan Sistemi" üzerinden vergi dairesine gitmeden verilebiliyor.

KİRA VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Hürriyet’ten Ahmet Karabıyık şu detayları yazdı;

"Geçen yıl (2021’de) elde ettiği konut kira geliri 7 bin lirayı aşmayanlar beyanname vermeyecek. Beyanname vermeyen mülk sahipleri kira gelirleri için vergi de ödemeyecek. 7 bin liranın üzerinde konut kira geliri olanlar, mart ayı içinde beyanname verecek. Hissedarlar için de aynı tutar geçerli. Kişi başı elde edilen konut kira geliri 7 bin lirayı geçmiyorsa beyanname verilmeyecek. Konut kira geliri; hissedar başına 7 bin lirayı geçtiği andan itibaren, her bir hissedar ayrı ayrı 7 bin liralık istisnayı vergi hesabında gelirinden düşebiliyor. Bir kişi, birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde, kira gelirleri toplamına bir defa (7 bin lira) istisna uygulanabilecek.

Haberin Devamı

Kira beyannamesi nasıl verilir 2022 || Kira gelir vergisi nasıl ödenir, beyanname ne zamana kadar verilecek, son gün nedir

VERGİYİ AZALTAN GİDERLER

Ne kadar vergi ödeneceği hesaplanırken kira gelirinden istisna tutarı (7 bin TL) ve giderler düşülebiliyor. (Ayrıca; bağışlar, eğitim, sağlık, sigorta masrafları da gelirden indirilebiliyor.) Kalan tutar (matrah) üzerinden vergi hesabı (Yüzde 15’ten, yüzde 40’a varan oranlarda) yapılıyor. İki farklı gider yöntemi var; belgesiz götürü gider ve belgeli gerçek gider. Götürü giderin avantajı herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaksızın direkt yüzde 15 oranında hesaplanan tutar, kira gelirinden düşülebiliyor. Götürü gider yöntemini seçenler, iki yıl bu yöntemden vazgeçemiyorlar. Gerçek gider yönteminde ise (yüzde 15’lik sınıra tabi olmaksızın) belgeli giderler kira gelirinden düşülebilir. Gerçek gider yönteminde; söz konusu belgelerin beş yıl boyunca saklanması gerekiyor. Olası vergi incelemesinde; yetkililere bu belgelerin gösterilmesi gerekiyor. (Gerçek gider yönteminin ayrıntılarını yarınki yazımızda ele alıyoruz.)

* Ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği ücret, MSİ, GMSİ ile diğer kazanç ve iratlarının tutarı yıllık 190 bin lirayı aşanlar 7 bin liralık istisnadan yararlanamıyor.

Haberin Devamı

* 2021 kiralarının; her ay değişmeden aynı bedel üzerinden yıl boyunca tahsil edildiği varsayılmıştır.

* Mülk sahipleri, GV Yasası’nın 89. maddesinde yazılı olan ve ödenecek vergiyi azaltabilecek olan indirimleri de (özel sigorta prim ve katkı payları, bağış ve yardımlar, eğitim ve sağlık harcamaları) gösterilen sınırlar çerçevesinde vergi hesabına dâhil edebilir.

ÖRNEK HESAPLAMA

GÖTÜRÜ gider yönteminde, mülk sahiplerinin 2021’de elde ettiği kira gelirleri için ne kadar vergi ödeyeceği aşağıdaki tablodan görülebilir. Aylık 2 bin 500 lira konut kira örneği için; (yıllık 30 bin lira) mülk sahibinin, 2 bin 933 lira gelir vergisi ödemesi gerekecek. Önce istisna (7 bin lira) sonra yüzde 15 götürü gider (3 bin 450 lira) düşülüp, 19 bin 550 lira matrah üzerinden, yüzde 15 oranı üzerinden vergi hesaplanır."