Gündem Maltepe'de orman yangını! Alevler evlere yaklaştı

Maltepe'de orman yangını! Alevler evlere yaklaştı

04.09.2023 - 16:05 | Son Güncellenme:

Maltepe'de orman yangını çıktı. Yangına müdahale için çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Havadan destek için de helikopterler yönlendirildi. Yerleşim alanlarına kadar ilerleyen alevler, vatandaşlar ve itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu söndürüldü. Evlerin balkonuna çıkanlar yangını cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

Yangın 14.30 sıralarında, Maltepe Başıbüyük Mahallesindeki ormanlık alanda çıktı. Gökyüzünü kaplayan dumanları gören vatandaşlar durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Alevler kısa sürede büyüyerek yerleşim yerlerine kadar ilerledi. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 

Haberin Devamı
1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

YANGIN GECEKONDUYA SIÇRADI

Büyüyen alevler, bir evin bahçesine ve bir gecekonduya sıçradı. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı. Olayda yaralı ve can kaybı bulunmazken yangın ekiplerin çalışmaları sonucu söndürüldü. Mahalle sakinleri de ellerindeki kova ve hortumlarla soğutma çalışmalarına katıldı. Kimi vatandaşlar ise hortumla su tutarak evlerini soğutmaya çalıştı. Bir evin camları alevler nedeniyle patladı. Yanan ormanlık alan ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi, havadan da görüntülendi.  

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul İli Maltepe İlçesi Başıbüyük mevkiinde saat 14:32'de Orman Yangını çıkmıştır. Ekiplerimiz yangına saat 14:35'da havadan ve karadan müdahale etmiştir. Yangına, 11 Arazöz, 2 İlk İMA, 2 Dozer, 1 Helikopter ve 70 personel ve İtfaiye ekipleri müdahale etmektedir.  Yangın nedeni araştırılmaktadır

 

Maltepede orman yangını Alevler evlere yaklaştı

'HERKES ÇOCUĞUNU SIRTLAMIŞ KAÇIYORDU'

Mahalle sakini Senem Ekren, "Biz yangının nasıl çıktığını anlamadık. Camdan dışarı baktım, buralar komple kıpkırmızı yanıyordu, alevler gökyüzüne kadar gelmişti. Aşağı indik yardıma ihtiyaç var mı diye. Herkes çoluğunu çocuğunu sırtlamış, evcil hayvanlarını almış yukarı doğru kaçıyor. Herkes feryat figan ediyor. Yardım edelim dedik hortumları taktık. İtfaiye geldikten sonra bu tarafı söndürmeye başladılar o taraf yandı. Alevler bu eve geliyordu az daha. Az daha ev yanıyordu." dedi. 

Haberin Devamı

Maltepede orman yangını Alevler evlere yaklaştı

Maltepede orman yangını Alevler evlere yaklaştı

Maltepede orman yangını Alevler evlere yaklaştı

 

Yazarlar