Gündem Ankara'da F-4 savaş uçağının bir parçası açık otoparka düştü!

Ankara'da F-4 savaş uçağının bir parçası açık otoparka düştü!

04.09.2023 - 12:45 | Son Güncellenme:

Ankara'nın Çankaya ilçesinde bir otoparka uçak parçası düştü. Yakıt tankı olduğu iddia edilen parça 3 araca isabet etti. Araçlarda maddi hasar oluştu.

 Olay, saat 11.30 sıralarında Söğütözü Mahallesi'nde meydana geldi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-4 savaş uçağının yardımcı yakıt tankı, Ankara semalarındaki uçuş sırasında bilinmeyen bir nedenle koparak, TPAO'nun açık otoparkına düştü. Park halindeki 2 otomobil ile 1 hafif ticari araçta hasar oluştu. Çevredekilerin ihbarı ile bölgeye çok sayıda itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Askeri yetkililer de bölgeye geldi.

Haberin Devamı

Ankarada F-4 savaş uçağının bir parçası açık otoparka düştü

DÜŞME ANI GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan uçaktan kopan parçanın düşme anı, cep telefonu görüntülerine yansıdı. Görüntülerde; gökyüzünde süzülen parçanın TPAO'nun bahçesine düştüğü görüldü.

1/6

2/6

3/6

4/6

5/6

6/6

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait F-4 savaş uçağının bir parçası, Ankara semalarında uçuşu esnasında bilinmeyen bir sebeple TPAO'ya ait açık bir otoparka düşmüştür. Uçak emniyetli bir şekilde Eskişehir meydana iniş yapmıştır. Olayda herhangi bir can kaybı ve yaralı bulunmamaktadır. Konuyla ilgili ayrıntılı teknik inceleme devam etmektedir" denildi. 

Ankarada F-4 savaş uçağının bir parçası açık otoparka düştü

YAKIT TANKI KALDIRILDI

Ankara'nın Çankaya ilçesinde savaş uçağından düşen yardımcı yakıt tankı, ekiplerin incelemenin ardından vinçle kamyonete yüklendi. 6 metre uzunluğundaki tank, kamyonetle TPAO'nun açık otoparkından kaldırıldı. Tankın kaldırılması ile hasar da ortaya çıktı. Araçların tavan kısmının büyük ölçüde ezildiği görüldü.

Haberin Devamı

Ankarada F-4 savaş uçağının bir parçası açık otoparka düştü


ARAÇ SAHİPLERİ HAVA KUVVETLERİNE BAŞVURABİLECEK

Zararın kasko poliçesi ile giderilebileceği, sigorta şirketinin ödediği tazminatın savaş uçağının mali sorumluluk poliçesine rücu edilebileceği belirtildi. Kasko poliçesi olmayıp, sadece trafik sigortaları mevcut araç sahiplerinin ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na başvurup, savaş uçağının mali sorumluluk poliçesinden hasarın giderilmesini talep edebileceği belirtildi.

Ankarada F-4 savaş uçağının bir parçası açık otoparka düştü


DÜŞMEDEN ÖNCE PİLOT UYARMIŞ

Görgü tanıklarından Adnan Akkuş, tankın düşme anını gördüğünü söyleyerek, "Olay esnasında uçağın parçasının düştüğü yerin yakınındaydım. Aşırı derece sesli geçtiği için dikkatimi çekti. Uçağın çıkardığı sesle pilotun insanlara yukarıya bakmaları konusunda uyarmaya çalıştığını düşündüm. Havada ufak bir parça gözüktü; ancak ne olduğu belli değildi. Arkasından bir patlama sesi meydana geldi. Pilotun insanların zarar görmesini istemediğinden dolayı gökyüzüne bakmalarını istercesine o sesi çıkardığını düşünüyorum" dedi.

Ankarada F-4 savaş uçağının bir parçası açık otoparka düştü

'ÇOK İLGİNÇ BİR OLAY'

Canlı yayında CNN Türk yayınına bağlanan Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin konuyla ilgili açıklamalda bulundu: Pekin; "Çok ilginç bir olay. Şimdiye kadar duymadık, görmedik bir olay. Gerçekten F-4'ler zaten çok fazla yok yavaş yavaş değişecek. Uçağın parça düşürmesi aşağıdaki insanları yaralaması, maddi zarar vermesi korkunç bir şey. Gerçekten şimdiye kadar şahit olmadık. Zaman zaman akrobasi gösterileri esnasında bazı şeyler olmuştu. Bu ilk defa duyduğum bir şey.

Haberin Devamı

HAVA KUVVETLERİ NEYE BAKACAK?

Nerede düştü, nasıl düştü ona bakacak. O parçayı bulurlar, bulduktan sonra düştüğü yer dahil olmak üzere bakar. Koptu mu yoksa gerçekten metal zayıfladı ondan mı? Neden kaynaklandı, buna bakarlar. Çok kısa zamanda da gereken cevabı verirler. Çok enteresan bir şey.

Kopan parça uçağı etkileyen bir parça değil. Büyük ihtimalle çok fazla işe yaramayan bir parçadır. Metal yorgunluğundan düşebilir. Eski uçaklar, yıllardır uçan uçaklar. Hava Kuvvetleri’nin ekibi onlar bu işin ustası. Nasıl oldu, parça nereden düştü? Büyük ihtimalle Hava Kuvvetleri F4’lerin uçmasına yasak getirir.