Gündem Marmara Denizi'nde mavi renkli ışık patlamaları! Gören şaşkına döndü

Marmara Denizi'nde mavi renkli ışık patlamaları! Gören şaşkına döndü

29.02.2024 - 11:51 | Son Güncellenme:

Marmara Denizi'nde, mavi renkli ışık patlamalarını gören vatandaşlar şaşkına döndü. Bursa kıyılarında deniz suyu yer yer renk değiştirdi. Görenler ise telefona sarıldı.

Mudanya ilçesi Güzelyalı Mahallesi’nde sahilde yürüyüşe çıkanlar, deniz suyundan yansıyan mavi ışıkla karşılaştı. Birçok kişi mavi ışığı cep telefonlarıyla görüntüledi. Karanlıktaki mavi renkli yansımanın sularda bulunan ancak mikroskopla görülebilen alg patlamasını takiben ortaya çıkan yakamoz olduğu öğrenildi.

Haberin Devamı

Deniz tabanındaki, tek hücreli deniz canlılarının uyarılmayla birlikte mavi ya da yeşil ışık saçtığını, ortaya çıkan bu ışığa yakamoz denildiğini belirten Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Alg çoğalması, alg patlaması yaşandı.

Marmara Denizinde mavi renkli ışık patlamaları Gören şaşkına döndü

Bu alg patlamasını takiben de fitoplanktonlardan bahsettik, bir zooplankton çeşidi bu da tek hücreli bir organizma, onları takiben bunlar da çoğaldılar. Bunlar biyolüminesans özelliklerine sahip organizmalar. Biyolüminesans ışık yayan, bir başlarına bunların ışığını göremezsiniz. Ama sayıları o kadar çok artar ki dokunduğunuz zaman mavi, yeşil ışık yayar. Su attığınızda üstüne ya da bir şeyle dokunduğunuzda ışıkları daha net bir şekilde görmüş olursunuz. Nerede görülürse görülsün, bu ilkbahar aylarında genellikle aşırı alg çoğalmalarını takiben ortaya çıkan bir ekolojik olay” diye konuştu.

Haberin Devamı

Marmara Denizinde mavi renkli ışık patlamaları Gören şaşkına döndü

Prof. Dr. Sarı, DHA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada birçok insanın ay ışığının denizde yansımasına yakamoz dediğini, ancak bunun mehtap olduğunu da belirterek, “Yakamoz dediğimiz şey aslında tabii ki bir plankton türünün ışık yaymasıyla ortaya çıkan olay. Yakamoz ışık yayılması demek zaten. Şu anda gördüğünüz olayın adı yakamoz. Yakamozun ortaya çıkması alg patlamasını takiben olur” dedi.