Geri Dön
GündemMüslüm Gürses ne zaman vefat etti? Müslüm Gürses biyografisi

Müslüm Gürses ne zaman vefat etti? Müslüm Gürses biyografisi

Türk Arabesk müziğinin usta isimleri arasında yer alan Müslüm Gürses 3 Mart 2013 yılında aramızdan ayrılduı. Usta sanatçının ölüm haberi herkesi büyük bir üzüntüye boğarken geriye seslendirdiği onlarca şarkı kaldı. Söylediği şarkılar ile bir dönemi peşinden sürükleyen Müslüm Gürses'in hayatını anlatan Müslüm filmi çekildi ve herkes tarafından çok beğenildi. İşte Müslüm Gürses'in hayatı ve hakkında merak edilenler...

Müslüm Gürses ne zaman vefat etti? Müslüm Gürses biyografisi

Müslüm Gürses'in hayatının anlatıldığı Müslüm filmi bu akşam TV8 ekranında izleyici ile buluşuyor. Türk Arabesk müzüğinin usta ismi Müslüm Gürses yaptığı şarkı ve albümler ile Türkiye'de çok sevildi. Bu sevgi o kadar büyüktü ki konserleri bir dönem hınca hınç fanatik hayranları ile doluydu. 15 Kasım 2012 yılında hastaneye kaldırılan usta sanatçı geçirdiği by pass ameliyatının ardından akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındı. Dört aydır tedavi gördüğü hastanede 3 Mart 2013 yılında hayata gözlerini yumdu. İşte Müslüm Gürses hakkında merak edilenler...

MÜSLÜM GÜRSES BİYOGRAFİSİ

Müslüm Gürses (doğum adı: Müslüm Akbaş, 7 Mayıs 1953 yılında Şanlıurfa'da dünyaya geldi. Türk arabesk ve halk müziği sanatçısı. Müzik dünyasında "Müslüm Baba" olarak tanınır.

2008 yılında bazı pop ve Rock tarzındaki parçaları da repertuvarına katarak Bülent Ortaçgil'in "Sensiz Olmaz", Nilüfer’in "Olmadı Yar", Teoman’ın "Paramparça", Tarkan’ın "İkimizin Yerine", Şebnem Ferah'ın "Sigara" ve Kenan Doğulu'nun "Tutamıyorum Zamanı" adlı çalışmalarını da seslendirdi.

1979 yılında ilk defa "İsyankar" filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır.

Çocukluğu

7 Mayıs 1953'te Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi'nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi. Annesinin adı Emine'dir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlama çalardı. Akbaş çiftinin Müslüm'den sonra Ahmet adında bir erkek, Zeyno adında bir de kız çocukları oldu.

Müslüm Gürses'in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa'da geçti. Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana'ya göç ettiler.

Sanat yaşamı

Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana'da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses, kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: "İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana'da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu'nda sanatçı oldum".

Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler.

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosu'nda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45'likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli "Emmioğlu/Ovada Taşa Basma" plağıdır ve Ömür Plak, Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45'lik yaptı.

İstanbul'a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya'nın sahibi olduğu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45'lik plak doldurdu: "Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin" ile "Gitme Gel Gel/Haram Aşk".

Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul'da Palandöken firması ile çıkış parçası olan "Sevda Yüklü Kervanlar"ı içeren "Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma" isimli 45'lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.

Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul'a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firması ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile 2 adet 45'lik plak doldurdu.

1999 yılında Müslüm Gürses’in o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor Plak firmasıyla yolları ayrıldı.

Ocak 2006'da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında yine ayni firmadan çarpıcı bir albüm "Sandık" ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü.

2010 yılının Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile "Yalan Dünya" isimli bir albüme imza attı.