Geri Dön
GündemOmicron belirtileri: Omicron varyantı nedir, hangi illerde görüldü?

Omicron belirtileri: Omicron varyantı nedir, hangi illerde görüldü?

Omicron varyantının etkisiyle vaka sayılarında artış görülüyor. Bakan Koca son Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda kişisel olarak korunmanın ve kalabalıktan uzak durmanın önemine bir kez daha değindi. Peki, Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte Omicron'un Türkiye'de görüldüğü iller.

Omicron belirtileri: Omicron varyantı nedir, hangi illerde görüldü?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de Omicron varyantının etkisi artıyor. Delta varyatına göre daha hızlı bulaşan Omicron ile ilgili detaylar da merak ediliyor. Omicron etkisinin vaka sayılarına da yansımasıyla kişisel korunmanın önemi bir kez daha vurgulandı. Ayrıca hatırlatma dozu aşılarının da önemi Bakan Koca tarafından bir kez daha hatırlatıldı. İşte Omicron'un belirtileri.

OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ

Omicron'un Delta varyantından farklı semptomlar gösterdiği, koku ve tat kaybına yol açmadığı yönünde bazı işaretlerin olduğu, ama kesin sonuca varmak için henüz çok erken olduğu belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Omicron'un diğer varyantlardan farklı semptomlar gösterdiğine dair herhangi bir veri olmadığını söylüyor. Yani yeni gelişen öksürük, ateş, koku ve tat kaybı hala koronavirüsün ana belirtileri olarak görülüyor. Güney Afrika'daki hastanelere daha genç hastaların daha ciddi semptomlarla gelişine tanık olunuyor. Ancak bunların çoğu ya aşısız ya da tek doz aşı olmuş kişiler.

OMİCRON VARYANTI TÜRKİYE'DE HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ?

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada, ''Merkezimizde incelenen 869 örneğin 737’si Delta, 39’u Omicron olarak DSÖ tarafından deklare edilen VOC (endişe veren varyant) kategorisinde sistemde kayıtlıdır. 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ise sekansı yapılarak sisteme girilen örnek sayısı 3344’tür. Bunların 3073’ü Delta , 42’si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü iller; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta (2)’dir.Bugün yapılan güncelleme ile 247 girişin 220’sinin Delta 27’sinin Omicron olduğu teyit edilerek ilgili sitede yanlışlık düzeltilerek güncel durum yayınlanmıştır.'' ifadeleri kullanıldı.